Jedzenie dla psów – czym (nie)karmić

jedzenie dla szczeniakow

Psy nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o przekąski, ale powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie produkty żywnościowe czy napoje są dla naszych pociech bezpieczne. Postanowiliśmy opisać te produkty, których zdecydowanie należy unikać w psiej diecie.

Zacznijmy od cebuli

Cebula, czy to suszona, surowa czy gotowana, jest szczególnie toksyczna dla psów i może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego i uszkodzenie czerwonych krwinek. Oznaki choroby nie zawsze są natychmiastowe i mogą pojawić się nawet kilka dni później. Podobnie szkodliwe jak cebula są też czosnek i szczypiorek.

Następnym smacznym lecz niebezpiecznym kąskiem jest czekolada. Chociaż czekolada jest kusząca zarówno dla ludzi, jak i psów, to tym drugim może mocno zaszkodzić. Czekolada zawiera stymulant zwany teobrominą (gorzka czekolada ma jej największą zawartość), który jest toksyczny dla psów i może powodować niewydolność nerek.

Znacie orzechy makadamia? Jasne, że znacie, są stosowane choćby jako jeden ze składników bardzo pysznych lodów. Jednak zawierają one toksynę, która może wpływać na mięśnie i układ nerwowy psa, powodując osłabienie, obrzęk kończyn i dyszenie.

Uwaga, to nie wszystko, do naszej grupy przekąsek – delikwentów zaliczana jest też kukurydza z kolby, która potencjalnie może być śmiertelna, jeśli zostanie zjedzona przez Twojego psa. Chociaż kukurydza jest trawiona przez psy, kolby mogą powodować zablokowanie jelit pieska.

Kolejną trującą karmą jest awokado. Rośliny awokado zawierają substancję o nazwie Persin, która znajduje się w liściach, owocach i nasionach i może powodować wymioty i biegunkę u psów.

Słodkie przysmaki pochłaniamy w dużych ilościach, gumy do żucia i napoje w połączeniu z niskotłuszczowymi, dietetycznymi i bezcukrowymi produktami (w tym niektórymi masłami orzechowymi, więc zawsze sprawdzaj etykietę przed użyciem tego jako przysmaku) często zawierają sztuczny słodzik zwany ksylitolem, który powoduje uwalnianie insuliny w naszych ciałach. Jeśli jednak Twój pies strawi pokarm „posłodzony” ksylitolem, może dojść do hipoglikemii, która jest związana z niewydolnością wątroby i zaburzeniami krzepnięcia krwi.

O alkoholu dużo można by napisać w kontekście szkodliwości u ludzi, ale ten specyfik ma też ogromny wpływ na psy nawet w małych dawkach. Napój nie tylko powoduje odurzenie, jak u nas, ale może prowadzić do choroby, biegunki, a nawet uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Co dla wielu może być zaskoczeniem, danie psu surowej, niegotowanej kości do żucia jest dobrym pomysłem, ale za wszelką cenę unikaj kości gotowanych. Łatwo one pękają i w dużych ilościach mogą spowodować zaparcia lub w najgorszym przypadku uszkodzenia jelita, które mogą być śmiertelne. Szczególnie dotyczy to szczeniaków! O tym, jakie jedzenie powinniśmy dobierać dla szczeniaka, można przeczytać w ciekawym artykule na blogu Piesotto: https://piesotto.pl/blog/jedzenie-dla-szczeniaka/

Winogrona i rodzynki znajdują się w wielu produktach, które uwielbiamy jeść, takich jak ciasta, herbatniki i płatki zbożowe. Substancja czynna, która powoduje to, że są one toksyczne dla psów, nie jest znana, jednak zarówno winogrona, jak i rodzynki mogą powodować poważne uszkodzenie wątroby i niewydolność nerek psiaków.

Co zrobić, jeśli mój pies zjadł którykolwiek z nich?

W przypadku spożycia nawet niewielkiej ilości tych produktów skutki mogą być śmiertelne, więc w takiej sytuacji działaj szybko i zabierz psa do weterynarza.


Porady

Powiązane artykuły