Czyścimy i konserwujemy buty skórzane

czyszczenie butów skórzanych

Buty skórzane są zwykle droższe i trwalsze od wykonanych z imitacji skóry lub z tkaniny. Ceny butów skórzanych, zwłaszcza damskich bywają „niebotyczne”. Dlatego warto o nie dbać i jednocześnie wiedzieć, jak to robić. A konserwacja butów skórzanych wiąże się nie tylko z ich stroną zewnętrzną.

Co decyduje o trwałości buta skórzanego?

Oczywiście o trwałości buta skórzanego decyduje przede wszystkim jakość skóry. Spotykamy natomiast obuwie wykonywane nie tylko ze skór ssaków (czyli m.in. cielęcych lub baranich), ale również ze skór gadów, a nawet skór wężowych, często bardzo delikatnych.
Nierzadko zatem gatunek skóry decyduje o sposobach konserwacji. Wiedzmy jednak, że na trwałość naszego obuwia wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne. Znaczące może być chociażby to, w jakim stopniu pocą się nasze stopy i jak je pielęgnujemy. Wilgoć wewnętrzna to istotny czynnik. W wypadku nadmiernej potliwości skóry jednym ze sposobów jest stosowanie bezpośrednich zasypek. Dobry efekt daje regularna wymiana wściółek.
Konieczne jest systematyczne suszenie obuwia, pamiętając o tym, by nie robić tego w zbyt wysokiej temperaturze.
Na pewno żywot naszego obuwia, zwłaszcza tego o krótkich cholewach, przedłuży stosowanie łyżki podczas jego zakładania. Przecież obuwie posiada również podszewkę. Również istotne jest odpowiednie dopasowanie obuwia – aby nie było wyraźnie za duże albo za małe, uciskające stopę.

Podstawowe czynności konserwujące i czyszczące

Obuwie skórzane może być wykonane z materiału i połyskliwym, delikatnym licu, może też być zamszowe, nawet o szorstkiej powierzchni. Zarówno w pierwszym przypadku, jak i drugim będziemy potrzebowali szczoteczek do czyszczenia z zabrudzeń. Dobrze, jeśli kupimy dwie – o delikatnym i twardym włosiu. Przydatne są też różnego rodzaju ściereczki, zwłaszcza z mikrofibry.
Do konserwacji skóry o licu błyszczącym można stosować zarówno tradycyjnej pasty, jak i preparatów żelowych lub kremów. Warto jest korzystać z impregnatów w sprayu, zwłaszcza w wypadku obuwia zamszowego. Tu producenci obuwia zdecydowanie wyszli naprzeciw użytkownikom, oferując kompletne zestawy – z preparatami, szczoteczkami i ściereczkami.
Swoich zwolenników ma obuwie patchworkowe, na przykład połączenie skóry z tkaniną. W takich wypadkach niezbędne będą szczoteczki do czyszczenia z kurzu lub innych zabrudzeń. Bywa konieczne użycie środków do odtłuszczania i takie również oferują producenci obuwia, między innymi w postaci pianki w sprayu.
Pamiętajmy zatem – by obuwie służyło nam jak najdłużej, nie wystarczy konserwowanie tylko jego części zewnętrznych.

Zapraszamy do sklepu środki do skór – CzyszczenieSkory.pl


Porady

Powiązane artykuły