Czym są probiotyki i kiedy je stosować?

Dobre bakterie, jakimi są probiotyki, wpływają pozytywnie na odbudowę mikroflory jelit i zwiększoną produkcję niektórych z witamin. To jednak tylko podstawowe właściwości probiotyków, których w rzeczywistości jest dużo więcej. Jakie działania wykazują i jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Czym są probiotyki i jakie mają działanie?

Probiotykami nazywane są drobnoustroje, takie jak żywe kultury bakterii oraz drożdży, które wykazują pozytywne działania zdrowotne. Stosowanie probiotyków zalecane jest w wielu dolegliwościach, ponieważ wpływają one pozytywnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim tworzą one swego rodzaju barierę dla chorobotwórczych bakterii, poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych, odbudowują mikroflorę jelit po antybiotykoterapii, regulują pracę jelit i stymulują pracę układu odpornościowego.

Ze względu na wymienione właściwości, stosowanie probiotyków zaleca się między innymi podczas występowania:

  • infekcji intymnych lub dróg moczowych,
  • infekcji górnych dróg oddechowych,
  • zespołu jelita wrażliwego oraz innych stanów zapalnych jelit,
  • reakcji alergicznych,
  • biegunki,
  • hipercholesterolemii.

Coraz bardziej popularne staje się również leczenie różnych dolegliwości z zastosowaniem leczniczej marihuany, która pomaga w leczeniu różnego rodzaju bólów, stanów zapalnych, nadciśnienia, dolegliwości jelit, a nawet stanów depresyjnych czy ADHD. Podczas takiej terapii niezwykle ważnym elementem jest właśnie stosowanie probiotyków, które wspomagają terapię, zwiększając moc i skuteczność kannabinoidów i ich wchłanianie do organizmu.

 

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

Różne probiotyki dostępne w aptekach zawierają różnorodne szczepy bakterii. Dlatego też nie każdy probiotyk będzie odpowiedni w leczeniu poszczególnych dolegliwości. Również forma probiotyku w zależności od sytuacji będzie bardziej lub mniej odpowiednia. Podsumowując, aby wybrać odpowiedni probiotyk, należy dopasować go do występujących dolegliwości i oczekiwań. Większość tego typu bakterii ma formę tradycyjnych tabletek lub kapsułek. Jednak na przykład w przypadku infekcji intymnych dużo bardziej wskazane będą te w formie globulek dopochwowych.

Zastosowanie szczepów probiotycznych jest coraz bardziej szerokie. Wszystko to za sprawą ich pozytywnego działania na tak wiele procesów zachodzących w organizmie. Ważne jednak, aby probiotyk i bakterie w nim zawarte były odpowiednio dopasowane do występujących dolegliwości. W tym celu warto poprosić farmaceutę o polecenie odpowiedniego preparatu.

.

 


Aktualności

Powiązane artykuły