Porządkujemy teren, czyli spotkań z ekologią ciąg dalszy

Śmieci jest coraz mniej i trzeba się cieszyć, ale… Jest jeszcze spora grupa tych, którym wszystko jedno, gdzie śmiecą. Uczestnicy „Spotkań z ekologią” są zdania, że tych najbardziej „opornych antyekologów” trzeba karać, najlepiej karą pieniężną. Edukacja działa najbardziej na młodszych, a nieco dojrzalsi potrzebują innej motywacji. Należy jednak małymi kroczkami zmieniać złe nawyki i uświadamiać w myśl powiedzenia: „Kropla drąży skałę”.

 

 

 

W okolicy Gołdapi mamy cudowną przyrodę, o którą powinniśmy dbać, by ją podziwiać, oddychać świeżym powietrzem, spożywać zdrową żywność.  Śmieci szpecą krajobraz, zatruwają środowisko, co powoduje zagładę życia. I po co to śmiecić?

Takie przemyślenia pojawiły się podczas porządkowania Osiedla „Pod lasem” oraz lasu Kumiecie w ramach  „Spotkań z ekologią”, które odbyły się w dniach 24- 29 września 2021r. Dzieci i młodzież, zuchy i harcerze z 2 W.D.H. „Aves” zaglądali w różne zakamarki, zakrzaczenia, wchodzili do dawnych powojennych okopów, by stamtąd zabrać butelki, puszki, worki, stare ubrania…

Na zakończenie spotkań były pieczone kiełbaski i herbatka z ogniska.

 

Projekt „Spotkania z ekologią” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

 

Powiązane artykuły