Charakterystyka systemu klimatyzacji VRF

vrf

Pojęcie systemu klimatyzacji VRF może brzmieć obco, nawet gdy pracuje się w branży związanej z instalacjami czy pompami ciepła. Wynika to przede wszystkim z tego, że VRF to rozwiązania skierowane do inwestorów i zarządców dużych budynków, w tym także przemysłowych. Charakterystyka tego typu rozwiązań sprawia jednak, że są one rozwiązaniem przyszłości. Z tego powodu warto dowiedzieć się więcej na ich temat!

Klimatyzacja VRF – definicja

Jednoznaczne opisanie, czym dokładnie jest klimatyzacja VRF jest niezwykle trudne, ze względu na specyfikę tego typu systemu. Wynika to przede wszystkim z tego, że VRF to nie jest jedno urządzenie, a cały system – układ składający się z wielu urządzeń. Podstawowym zadaniem tego typu układu jest jednak chłodzenie, co jednoznacznie kojarzy się właśnie z klimatyzacją. Gdybyśmy mieli więc jednym zdaniem opisać, czym jest system VRF, odpowiedzieliśmy: układem urządzeń, którego podstawową funkcją jest zapewnianie komfortu cieplnego w budynku lub działanie w trybie chłodni. Klimatyzacja to zaś ta część, która odpowiada za sterowaniem chłodem i ciepłem na terenie budynku.

Nowoczesne rozwiązania z zakresu instalacji doprowadziły do sytuacji, w której układy VRF mogą pracować także w trybie ogrzewania, tj. pozwalają na odwrócenie obiegu chłodniczego i ogrzewania oraz chłodzenia dwóch różnych pomieszczeń, w czasie jednoczesnej pracy. Aby jednak tak się stało, potrzeba jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie układów i większej ilości komponentów systemu, co generuje dodatkowe koszty i jest utrudnieniem dla monterów.

Klimatyzacja VRF – zalety

Układy VRF, dzięki swojej wszechstronności, sprawdzają się w większości budynków użytkowych, w tym w zakładach przemysłowych z oddzielną częścią biurową i biurowcach. Możliwość przekierowywania ciepła i chłodu pomiędzy pomieszczeniami pozwala na ekologiczne i stosunkowo tanie zarządzanie temperaturami w inwestycji, to także stanowi niebagatelną zaletę. W przypadku VFR-ów od renomowanych producentów, takich jak Panasonic heating & cooling solutions, koszt związany z montażem klimatyzacji VRF jest praktycznie jednorazowy. Odpowiednio serwisowany układ będzie działał niezawodnie przez długie lata, co także stanowi niepodważalną zaletę. Wybierając układy VRF od Panasonic, można także sterować zdalnie temperaturą, co jest szczególnie wygodną opcją dla zarządców dużych budynków.

Systemy VFR są doskonałym rozwiązaniem do dużych budynków. Pozwalają na komfortowe i bezproblemowe chłodzenie pomieszczeń, a także ich dogrzewanie. Ich wysoka wydajność sprawia, że trudno wyobrazić sobie lepsze możliwe rozwiązanie. I kto wie, może już niebawem ich możliwości będą mogli docenić także posiadacze domów jednorodzinnych czy mieszkańcy bloków?


Porady

Powiązane artykuły