5 genialnych pomysłów jak pozbyć się mrówek w kuchni

Latem mrówki stają się częstymi nieproszonymi gośćmi w naszym domu. Kiedy zaczynają szukać dla siebie pożywienia w kuchni, to znak, że trzeba się ich pozbyć. W sklepach możemy znaleźć wiele produktów, którymi wytępimy mrówki. Nie musimy sięgać jednak od razu po środki chemiczne – z reguły nie są dobre dla domowników oraz naszych zwierząt. Pamiętając jednak, że mrówki są pożyteczne, możemy wyprosić je w nieco łagodniejszy i bardziej naturalny sposób, a kiedy okaże się to nieskuteczne – dopiero wtedy sięgnijmy po cięższe działa. Sprawdź naszych 5 genialnych pomysłów, jak pozbyć się mrówek w kuchni.

Jak przypadkowo nie zwabić mrówek do domu?

Możesz uniknąć nieproszonych gości, którzy zachęceni odpowiednimi warunkami w Twoim domu, zaczynają robić sobie do niego wycieczki. Postaraj się więc o niezostawianie na blacie w kuchni napoczętego jedzenia czy nawet okruszków. Ważne jest dokładne sprzątanie po każdym posiłku.

Sprawdź również szczelność okien oraz drzwi tarasowych. Jeśli wyeliminujesz wszystkie niepotrzebne szczeliny, mrówkom ciężej będzie dostać się do Twojego mieszkania.

Pamiętaj, aby jedzenie trzymać w zamkniętych pojemnikach. Jest to ważne w przypadku sypkich produktów jak mąka, kasza czy ryż. Owoce i warzywa przechowuj najlepiej w lodówce.

Jeśli potrzebujesz porady, jak poukładać żywność i akcesoria w szafkach kuchennych, aby były uporządkowane i zawsze pod ręką, na stronie aboutdecor.pl znajdziesz gotowe rozwiązania.

Jak pozbyć się mrówek w kuchni?

Jeśli już zauważyłeś małą armię mrówek podążającą do Twojej kuchni, przeczytaj o 5 genialnych pomysłach, jak się ich pozbyć. Pamiętając, że mrówki walczą w naszym imieniu także z innymi szkodnikami, zadbajmy o to, żeby jedynie skutecznie wypłoszyć je z naszego domu, a nie od razu eksterminować.

Ocet z wodą – prosty sposób na odstraszenie mrówek

Na pewno zauważysz, że mrówki poruszają się do swojego celu określonym korytarzem. Zostawiają na nim ślad zapachowy, aby wszystkie kolejne owady trafiły do źródła pożywienia. Twoim zadaniem będzie wymazanie ich zapachu, dzięki czemu utrudnisz im trafienie do celu. Miejsca migracji mrówek posmaruj albo spryskaj octem. Pamiętaj, żeby to zrobić kilkukrotnie, ponieważ ocet szybko wietrzeje. Wówczas preparat odstraszy owady.

Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona – pomoc w walce z niechcianymi owadami

Trasę przemieszczania się owadów posyp proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną. Możesz być pewien, że mrówki potraktują go jako źródło pożywienia. Proszek jest skuteczny w walce z owadami i dużo bezpieczniejszy dla domowników od środków chemicznych. Jeśli uda Ci się zlokalizować gniazdo mrówek – rozsyp go także dookoła niego.

Zapach cytrusów zniechęci mrówki

Mrówki nie lubią zapachu cytrusów. Nie wyrzucaj więc skórki od pomarańczy czy grapefruita do kosza. Możesz przetrzeć nią szlak, którym podążają owady wprost do Twojej kuchni. Zniszczy to ich zapach, utrudni wędrówki kolejnych mrówek i skutecznie je odstraszy. Możesz także umyć podłogę wodą z cytryną. Pamiętaj, żeby zabieg powtórzyć regularnie kilka razy dla wzmocnienia efektu. Przy okazji zyskasz w domu piękny świeży zapach cytrusów i osiągniesz zadowalające wyniki w walce z mrówkami.

Zioła i przyprawy pomocne w walce z mrówkami

Mrówki są wrażliwe na mocne zapachy. Nie przepadają za lawendą, miętą, liśćmi pomidora czy majerankiem. Skutecznie odstraszy je również cynamon. Mrówki nie znoszą jego zapachu i możesz mieć pewność, że nie przekroczą tego naturalnego szlabanu. Jeśli nie masz małych dzieci czy zwierząt, możesz rozsypać posiekane zioła i liście na szlaku komunikacyjnym mrówek. Zapach skutecznie je zniechęci. Wysyp także zioła w miejscu, w którym mrówki wchodzą do domu. Być może jest to szczelina w oknie lub drzwi tarasowe?

Olejki eteryczne – skuteczny środek w pozbyciu się mrówek z kuchni

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na rozsypywanie na podłodze cynamonu lub liści ziół, czy sody oczyszczonej z obawy na najmłodszych domowników czy pupila – świetnym rozwiązaniem będzie pozbycie się mrówek z kuchni za pomocą olejków eterycznych. Te owady nie lubią ostrych, wyrazistych zapachów. Wybierz olejek z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, cytrynowy lub pomarańczowy. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wacikiem nasączonym olejkiem.

Przygotuj roztwór wody i olejku, którym przemyjesz podłogę. Skoncentrowane olejki eteryczne pozostawią swój zapach przez długi czas i nie wywietrzeją tak szybko, jak ocet czy skórka z pomarańczy. Co ważne, roztworem olejku z wodą możesz spryskać także blaty w kuchni, wnętrze szafek czy okolice śmietnika, którą upodobały sobie owady. Jest on zupełnie naturalny i możesz mieć pewność, że nikomu nie zaszkodzi, a zniechęci jedynie nieproszonych gości. Jedynym efektem stosowania tej metody może być przyjemny zapach w Twojej kuchni.


Porady

Powiązane artykuły