Odkryj piękno jesieni w górach

Wrzesień i październik to niezwykle piękne i malownicze miesiące w górach. Tłumy turystów już zniknęły ze szlaków, nie ma upałów, a jesienna szata zagląda na zbocza i rozkwita feerią barw. Zaczyna się moment w roku, w którym wędrówki górskie są idealnym pomysłem.

Warto wybrać się w góry jesienią choćby na krótki spacer jeśli tylko mamy taką okazję. Piękno majestatycznych szczytów zachwyca niejednego, natomiast ich przyozdobienie w kolorowe barwy dostarcza dodatkowych wrażeń. Nie ulega wątpliwości, że wrzesień lub początek października jest świetnym czasem na przemierzanie szlaków, dla osób w każdym wieku. Osoby starsze oraz dzieci powinny jednak pamiętać o tym, by szlaki były dostosowane do ich możliwości.

Ciekawym wyborem, który oferuje wiele łagodnych tras, są Beskidy. Pasmo górskie mające ok. 600 kilometrów długości, na które składa się m.in. Beskid Żywiecki, Śląski czy Sądecki. Góry te są zróżnicowane pod względem przyrody i rzeźby terenu, na ich terenie znajduje się m.in. Babiogórski czy Gorczański Park Narodowy, ale zarazem są dość łagodne w swym obliczu, a ponadto Beskidy uznawane są za najmłodsze góry w Polsce. Ciekawe miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza jesienią – dzięki stosunkowo niewielkiej wysokości szczytów górskich, Beskidy pokryte są w dużej mierze roślinnością liściastą, co zapewnia jesienią przepiękny pokaz barw podczas przechadzek po szlakach.

Uroki jesieni

Przyjemna pogoda, nie za ciepło, nie za zimno – to ona jest idealna na górskie wędrówki. Jednak jesienią nie zawsze uda nam się trafić na sprzyjające warunki atmosferyczne. Porywisty wiatr, opady deszczu, a późną jesienią oraz w górach wysokich – śnieg. Nie wszyscy są gotowi na maszerowanie po górskich szlakach w wiatrówkach, płaszczach przeciwdeszczowych lub nie chcą narażać się na zimno. I chociaż piękne widoki oraz jesienna, górska szata potrafią zachwycać, nie wszystkim zrekompensują trudy wędrówki. Pamiętajmy także, że jesienna pogoda bywa zdradliwa, możliwe są nagłe załamania pogody, a tym samym piesze wycieczki mogą stać się niebezpieczne.

Warto więc pamiętać o tym, aby znaleźć alternatywną rozrywkę lub atrakcję, kiedy dojdziemy do wniosku, iż nie jesteśmy w stanie wyjść w góry przez warunki atmosferyczne. Możemy wybrać się do lokalnego muzeum bądź odwiedzić hotel ze SPA, w którym czeka na nas basen, jacuzzi, sauna czy baza zabiegowa. Hotel Spa w górach jest także świetną opcją na regeneracje po całym dniu wędrówek, ponieważ zyskamy możliwość odprężenia zmęczonych mięśni i relaksu, a także zaznamy przyjemności po intensywnym dniu. To zapewni zastrzyk endorfin i wpłynie na satysfakcję z wyjazdu, a dzięki temu zyskamy miłe wspomnienia. Jeśli zależy nam na odwiedzeniu konkretnego miejsca, pamiętajmy, by hotel w górach zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Chociaż turystów jesienią jest mniej niż latem, rezerwacja noclegu na ostatnią chwilę również o tej porze roku nie jest dobrym pomysłem i wiąże się z ryzykiem – wiele osób lubuje się bowiem w jesiennych wędrówkach i to właśnie jesienią decyduje się na wyjazd w góry.


Porady

Powiązane artykuły