Kontenery chłodniczy – gdzie znajduje zastosowanie?

Mnóstwo różnego rodzaju produktów spożywczych, świeżych oraz przetworzonych, wymaga od producentów specjalnego traktowania. Dokładnie tak samo wygląda to z chemikaliami, kosmetykami oraz wyrobami aptecznymi. Podczas ich transportu i późniejszego magazynowania, nieoceniony okazuje się kontener chłodniczy. Czym wyróżnia się na tle innych kontenerów? Co tak właściwie można w nim magazynować i w końcu: kupić czy zdecydować się na wynajem kontenera? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Jeśli temat jest dla Was intersujący, zachęcamy do dalszej lektury.

Kontener chłodniczy – co to?

Wizualnie kontener chłodniczy nie różni się specjalnie od popularnych w branży transportowej kontenerów morskich. Wielkościową są one niemal identyczne, a ich pojemność dostosowana jest do indywidualnych potrzeb oraz wymagań konkretnego klienta. Producenci oferują zarówno kontenery na 5/10 palet, jak i te o nośności do 28 ton, zrobione z najwyższej klasy materiałów, które umożliwiają zachowanie w środku odpowiednich warunków. Ściany kontenerów chłodniczych wykonuje się z paneli typu Sandwich, cechujących się fantastyczną izolacją od czynników z zewnątrz. Podłoga chłodni w kontenerze zrobiona jest zazwyczaj z grettingu aluminiowego. Dzięki zastosowaniu tego typu materiału, powietrze w kontenerze może odpowiednio swobodnie przepływać. Warto podkreślić, że w tego rodzaju kontenerach zastosowano także specjalne zabezpieczenia. Ich zadaniem jest ochrona znajdujących się w środku produktów przez awarią, wskutek której nastąpi np. nagła zmiana temperatury. Jeśli musicie przetransportować produkty szczególnie wrażliwe na temperaturę – warto się na niego zdecydować.

Kontener chłodniczy czy chłodnia?

Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, a na to, jakie wybierzecie, wpływa kilka czynników, jednak głównym są koszty. Budowa i amortyzacja chłodni oraz zakup specjalnej naczepy chłodni, dzięki której będziecie mogli przewozić produkty z chłodni, np. do sklepu, w którym będą sprzedawane, wiążą się z dużo wyższymi nakładami finansowymi. Oczywiście, jeśli macie pewność, że wasza płynność nie ucierpi – śmiało. Jeżeli jednak wiecie, że takie rozwiązanie jest zbyt drogie, kontener chłodniczy sprawdzi się idealnie!

Jakie produkty powinny trafić do kontenera chłodniczego?

W tego typu kontenerze powinno się przewozić produkty wysoko wrażliwe na temperaturę (wysoką bądź niską). Są to m.in. rośliny, lody, chemikalia, mięso, wyroby mleczarskie, ale oczywiście nie tylko. W przypadku wymienionych produktów utrzymanie stałej temperatury jest konieczne, ponieważ wskutek jej wahań, np. w lekach czy mięsie, mogą się wytwarzać substancje niezdrowe dla naszego organizmu.

Wynajem kontenera chłodniczego – kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

Najlepiej wiecie to Wy sami. Jeśli będziecie regularnie transportować produkty wymagające niskiej temperatury i stać Was w danej chwili na zakup – zróbcie to. Jeżeli jednak kontener jest Wam potrzebny jedynie okazjonalnie, wynajem kontenera od Seabox, z pewnością przypadnie Wam do gustu.


Porady

Powiązane artykuły