Dożynki wojewódzkie 2021 za nami

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 19 września 2021 roku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa. Reprezentowany (i uhonorowany nagrodami) był również powiat gołdapski.

 

 

–  Ogromnie się cieszę, że po roku przerwy spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi mogliśmy się spotkać tradycyjnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, by wspólnie celebrować Święto Plonów – mówił do uczestników gospodarz wydarzenia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To piękna tradycja naszej narodowej tożsamości, kultury oraz obrzędowości, a przede wszystkim czas podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud związany z codzienną, ciężką pracą na roli. To też wspaniała okazja do wspólnego spotkania rolników z całego województwa. Tym bardziej, że mieszkamy regionie, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin powitał wszystkich rolników, sołtysów, przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa, przedstawicieli związków branżowych i zawodowych rolników, a także grupy wieńcowe. Mszę świętą koncelebrował metropolita warmiński ks. abp. Józef Górzyński. Po części oficjalnej dla zgromadzonych wystąpił zespół MEJK.

Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Na III miejscu w konkursie na wieniec znalazły się Gołdap i Jeziorany (przyznano nagrody po 3 tys. zł), II miejsce – Biała Piska i Bartoszyce (po 4 tys. zł), a na I miejscu – Banie Mazurskie (5 tys. zł). Nagrodę specjalną w tym konkursie wygrał wieniec zgłoszony przez gminę Budry (1,5 tys. zł). Wyróżnienia (po 1,3 tys. zł) przypadły wieńcom zgłoszonym przez gminy: Olsztynek, Budry, Susz, Grodziczno, Iława, Miłakowo i Płośnica.

Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Tu na III miejscu znalazły się Gubławki z gminy Zalewo i Rozogi z gminy Sorkwity (po 2,5 tys. zł), na II miejscu Starduny z gminy Ełk i Nawiady z gminy Piecki (po 3 tys. zł), a na I – Piotraszewo z gminy Dobre Miasto (3,5 tys. zł). Wyróżnienia w tej rywalizacji powędrowały do Stradun z gminy Ełk i Nawiad z gminy Piecki (po 1,5 tys. zł).

Podczas wydarzenia wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego“ oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

1. Krzysztof Biadała,
2. Janusz Dramiński,
3. Czesław Leyk,
4. Janina Leyk
5. Przemysław Mikołajczyk,
6. Jadwiga Sadłowska,
7. Franciszek Sadłowski,
8. Jerzy Salitra,
9. Zenobiusz Szczepkowski,
10. Marian Waraksa.

„Zasłużony dla Rolnictwa”  (wnioskodawcą tej odznaki jest Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego):

1. Agnieszka Remuszko,
2. Piotr Grzegorz Szopiński,
3. Roman Piotrkowski,
5.  Zbigniew Piekarski,
6. Alicja Rymszewicz,
7. Halina Mikos,
8. Helena Wróblewska,
9.  Jan Lisiewski,
10. Janusz Tkaczuk,
7. Joanna Gawryszewska,
8.  Katarzyna Konkiel,
9. Mariola Małyska.

„Zasłużony dla Rolnictwa”  (wnioskodawcą tej odznaki jest prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Romuald Tański):

1. Mateusz Dudziak,
2. Mariusz Dziki,
3. Mariola Głowacka,
4. Bogumił Gołębiewski,
5. Krzysztof Kazaniecki, 
6. Jarosław Kopyciński,
7. Barbara Krauze,
8. Karolina Kuhn,
9. Dorota Łada,
10. Alojzy Łobik,
11. Daniel Maczuga,
12. Paweł Mateblowski,
13. Mariusz Musiał,
14. Piotr Naszkiewicz,
15. Łukasz Pergoł,
16. Iwona Putra,
17. Dariusz Sadowski,
18. Rafał Szymczyk,
19. Jarosław Wiśniewski,
20. Stanisław Żołędziewski.

 


Aktualności

Powiązane artykuły