5 pytań, które należy zadać sobie przed pożyczeniem pieniędzy

Jak każda decyzja finansowa, pożyczanie pieniędzy wymaga dokładnego przemyślenia i rozważenia. Bez względu na to, czy chodzi o jednorazowy zakup, taki jak ślub lub nowy samochód, czy też o większe wydatki, takie jak remont domu, ważne jest, aby ludzie w pełni rozważyli, czego potrzebują, a także jaka opcja kredytowa najlepiej odpowiada ich potrzebom.

 

Na co potrzebujesz pieniędzy?

Przed zaciągnięciem pożyczki należy zadać sobie pytanie, na co dokładnie potrzebne są nam pieniądze. Posiadanie jasnego wyobrażenia o tym, jak pieniądze zostaną wydane, może pomóc w odpowiedzialnym zarządzaniu nimi. Należy dokładnie rozważyć, w jaki sposób pożyczone pieniądze zostaną wykorzystane w całości, w tym ile dokładnie trzeba będzie pożyczyć, aby osiągnąć swoje cele.

Pozwoli Ci to współpracować z bankiem lub pożyczkodawcą, aby zdecydować, jaki rodzaj pożyczki lub kredytu będzie najbardziej odpowiedni. Cel może być brany pod uwagę podczas ubiegania się o pożyczkę, więc upewnij się, że jesteś w stanie wykazać, że przemyślałeś go przed złożeniem wniosku.

 

Ile to będzie kosztować?

Wszystko zależy od oprocentowania raty w skali roku. Oprocentowanie w skali roku to koszt pożyczania pieniędzy. Jest to kwota odsetek dodawana do całkowitej kwoty, którą jesteś winien każdego roku (w tym wszelkie inne powiązane opłaty). Jest ona obliczana na podstawie rocznej, ale płaci się ją co miesiąc w ramach regularnych spłat.

Należy pamiętać, że niektórzy pożyczkodawcy podają w swoich reklamach reprezentatywną RRO, ponieważ treść reklamy może powodować wymóg regulacyjny, aby ją podać. Jest to RRO, która jest oferowana co najmniej 51% wnioskodawców, którzy odnieśli sukces. Pozostałe potencjalne 49% może otrzymać inną stawkę. Choć jest to pomocne narzędzie porównawcze, nigdy nie należy polegać na nim jako na dokładnym sposobie zrozumienia, ile w końcu zapłacimy.

Warto o tym pamiętać, jeśli starasz się o pożyczkę, ponieważ rzeczywistą (spersonalizowaną) RRO otrzymasz dopiero po złożeniu wniosku o pożyczkę i przeprowadzeniu „twardego” wyszukiwania kredytowego. Dokładne przeszukanie pozostawi ślad w Twojej kartotece kredytowej, który będzie widoczny dla innych kredytodawców. Takie przeszukanie może mieć wpływ na Twoją ocenę kredytową i może jej zaszkodzić, jeśli w krótkim czasie przeprowadzono wiele takich przeszukań.

 

Czy stać Cię na to?

Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki osobistej, będziesz musiał spłacać pieniądze w miesięcznych ratach, więc musisz się upewnić, że stać Cię na ich spłatę. W ramach procesu składania wniosku pożyczkodawca oceni, na ile przystępna jest pożyczka w oparciu o Twoje obecne dochody i sytuację finansową. Pożyczka zostanie Ci udzielona tylko wtedy, gdy uznasz, że możesz sobie na nią pozwolić, ale ważne jest również, abyś wziął pod uwagę nie tylko swoją obecną sytuację finansową, ale również perspektywy długoterminowe do czasu zakończenia spłat.

Pomocne może być posiadanie miesięcznego budżetu, aby nie zboczyć z kursu. Ponadto, jeśli to możliwe, spróbuj mieć jakieś oszczędności poza spłatami jako bufor na wypadek nagłej zmiany sytuacji finansowej, na którą nie masz wpływu, ponieważ może to wpłynąć na Twoją zdolność do dokonywania spłat.

 

Jak powinienem pożyczyć pieniądze i ile ich potrzebuję?

Pożyczanie pieniędzy może przybierać różne formy i rozmiary. Decyzja o tym, jaką pożyczkę zaciągnąć, będzie w dużej mierze zależała od tego, ile potrzebujesz i jak chcesz ją spłacić. Pożyczki osobiste są generalnie bardziej odpowiednie do pożyczania większych sum, które spłaca się przez dłuższy okres czasu.

Powinieneś zawsze wybierać opcję najlepiej dopasowaną do Twojej sytuacji i pożyczać tylko tyle, ile potrzebujesz. Upewnij się, że przeprowadziłeś rozeznanie i znalazłeś pożyczkodawcę, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie i Twoich potrzeb. Ważne jest, aby przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu upewnić się, że znajdziesz odpowiednią ofertę dla siebie.

 

Jaka jest Twoja ocena kredytowa?

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę, warto sprawdzić swoją ocenę kredytową. Ocena kredytowa odzwierciedla sposób, w jaki radziłeś sobie z kredytem w przeszłości i jest brana pod uwagę przy ocenie wniosku przez pożyczkodawcę.

Możesz rozważyć próbę poprawienia swojej punktacji przed złożeniem wniosku. Istnieją szybkie i proste sposoby, które mogą pomóc w podniesieniu punktacji kredytowej np. sprawdzenie ewentualnych błędów w raporcie kredytowym lub zerwanie finansowych powiązań z byłymi partnerami.


Aktualności

Powiązane artykuły