Prasowanie parą jest niezwykle łatwe i wygodne, a co najważniejsze, pozwala pozbyć się kłopotliwych zagnieceń nawet z najtrudniejszych miejsc na ubraniach. Nic dziwnego, że z tej metody korzysta wiele profesjonalnych firm. Jednak dzięki rozwojowi technologii, prasowanie parą jest możliwe również w domowym zaciszu. Sprawdź, co zyskasz, gdy zainwestujesz w urządzenie do prasowania parą.
Prasowanie parowe – co to takiego?
Prasowanie parowe to działanie na tkaninę strumieniem gorącej pary wodnej. W przeciwieństwie do żelazka, para wodna ma dostęp we wszystkie zakamarki prasowanych kreacji. Dzięki temu, że wnika głęboko we włókna tkanin, prasowanie parowe nie tylko wygładza, ale i odświeża ubranie. Bardzo przydatne zwłaszcza do prasowania garniturów i sukni wieczorowych. Są to rzeczy dość delikatne, która łatwo uszkodzić stopą żelazka i które zazwyczaj leżą w szafie miesiącami, zanim znów sie przydadzą. Dlatego tuz przed wielkim wyjściem może sie okazać, że pachną niezbyt przyjemnie. Prasowanie parowe pozwala szybko odświeżyć eleganckie ubrania, dzięki czemu pojawimy się na przyjęciu punktualnie. Prasowanie parowe nie wymaga też dostosowywania temperatury do tkaniny. W ten sposób można wyprasować jeansy, a zaraz po nich jedwabną sukienkę.
Prasowanie parowe w domu
Prasowanie parowe to już nie tylko specjalność profesjonalnych zakładów czyszczących. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń, dzięki którym moc pary możesz wykorzystać w zaciszu własnego domu. Prasowanie parowe można wykonać w pionie – wieszając ubranie na wieszaku i przesuwając po nim strumień pary, lub tradycyjnie na desce do prasowania. Zależy to jednak od urządzenia.
Prasowanie parowe – jak wybrać właściwie urządzenie?
Na rynku istnieje kilka rodzajów urządzeń do prasowania parowego.
- parownica,
- stacja do prasowania/ żelazko z generatorem pary,
- żelazko parowe pionowe,
Każde z tych urządzeń działa nieco inaczej i ma inne możliwości. Parownica jest często małym i poręcznym sprzętem, dzięki czemu łatwo zabrać ją w podróż, a w domu nie zajmie dużo miejsca. Parownica może jednak mieć zbyt małą pojemność, aby wyprasować dużo ubrań za jednym napełnieniem zbiornika.
Stacja do prasowania, czy też stacja parowa to duże urządzenie, większe nawet niż tradycyjne żelazko. Można nią prasować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ma też większą moc, jednak dzięki temu prasowanie parowe jest bardzo efektywne i duży zbiornik na wodę. Bardzo zaskakujące jest, że żelazko stacji parowej jest znacznie lżejsze od tradycyjnego żelazka. Niestety, mimo tego, stacja parowa nie jest zbyt mobilna, więc to raczej sprzęt na użytek typowo domowy. Prasowanie parowe przydaje się także w niektórych przedsiębiorstwach, np. w hotelarstwie, czy gastronomii. Tutaj stacja parowa sprawdzi się doskonale.
Żelazko parowe z kolei to tradycyjne żelazko, które prasuje rozgrzana stopą, zaś wytwarzana w nim para ma jedynie funkcję pomocniczą. Jego zbiornik na wodę jest wręcz malutki w porównaniu z objętością stacji parowej, dochodzącej niemal 2 litrów. Żelazkiem parowym nie da się prasować w pionie, a to przecież jest główna zaleta prasowania parowego.