Kamizelka ratunkowa – niezbędne wyposażenie na jachcie

Kamizelka ratunkowa to czasami pomijany element wyposażenia statku. Wiele osób twierdzi, że nie potrzebuje ochrony, że umie dostatecznie dobrze pływać i rezygnuje z asekuracji, czego następstwem są tragiczne wypadki. Kamizelka to podstawowy i nieuciążliwy środek ochrony na statku, dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

 

 

Na jakiej zasadzie działa kamizelka ratunkowa?

Wszyscy wiedzą, że kamizelka chroni przed utonięciem. Czy wiesz jednak dlaczego tak się dzieje? Ludzkie ciało naturalnie unosi się na powierzchni wody, jednak w sytuacjach stresowych – jak wypadnięciu za burtę – wiele osób zaczyna panikować. To naturalna reakcja, jednak z pewnością nie pomaga rozbitkom. Gwałtowne ruchy, a czasami także trudne warunki, jak sztorm, zaburzają wyporność ciała, czego skutkiem może być utonięcie. Kamizelki wypełnione są materiałem lżejszym od wody, dzięki czemu unoszą się na jej powierzchni. Są także zbudowane w odpowiedni sposób – surowce są umieszczone na klatce piersiowej, dzięki czemu kamizelka utrzymuje w powietrzu twarz rozbitka.

 

Kamizelka asekuracyjna a ratunkowa – jakie są między nimi różnice?

Istnieją różne rodzaje kamizelek, więc warto wiedzieć, czym się różnią. Modele ratunkowe mają za zadanie utrzymać rozbitka na powierzchni i sprawdzą się nawet w przypadku osób, które nie potrafią pływać. Muszą spełniać określone normy i zazwyczaj są dość sztywne i ograniczające ruchy. Modele asekuracyjne mają za zadanie jedynie pomóc utrzymać się na powierzchni. Mogą je nosić wyłącznie osoby potrafiące dobrze pływać, gdyż nie zawsze chronią stuprocentowo przed utonięciem. Nie mają tak wyśrubowanych norm ani specyficznej budowy, zatem często posiadają dodatkowe funkcje.

 

Jak działa i wygląda kamizelka pneumatyczna?

Nie każda kamizelka musi być ogromnym kapokiem, który krępuje ruchy. Modele pneumatyczne działają na zupełnie innej zasadzie. Normalnie przypominają one paski, które zakłada się na ramiona. Obejmują one klatkę piersiową i są wyposażone w specjalne pasy. W przypadku kontaktu z wodą lub pociągnięcia specjalnego spustu uwalniany jest zawór z dwutlenkiem węgla, który napompowuje całość. Jako że powietrze jest lżejsze od wody, to kamizelka doskonale spełnia swoje zadania, a przy tym nie ogranicza w żaden sposób ruchów podczas krzątania się po pokładzie. Jest to zatem dobry wybór dla osób szczególnie aktywnych, które nie lubią ograniczenia związanego z tradycyjnym kapokiem.

 

Kamizelka ratunkowa pneumatyczna a piankowa – którą wybrać?

Każda kamizelka będzie lepsza niż jej brak. Tradycyjne modele piankowe, wypełnione dzisiaj raczej specjalnie dobranymi surowcami, a nie twardym i sztywnym kapokiem, będą dobre dla osób, którym nie przeszkadza lekkie ograniczenie ruchów. Wybór pneumatycznej kamizelki będzie zaś dobry dla tych, którzy nie przepadają za zbyt grubym materiałem i cenią sobie swobodę. Niezależnie od wybranego modelu, kamizelka powinna mieć kolor wyróżniający się od wody i najlepiej odblaski. Dobrze też zdecydować się na dodatkowy gwizdek albo latarkę, które zwiększają prawdopodobieństwo odnalezienia w niebezpiecznej sytuacji. Należy ponadto zawsze dobrać rozmiar do noszącej osoby, gdyż zbyt duży model nie spełni swojego zadania, a za mały nadmiernie krępuje ruchy.

Kamizelka ratunkowa powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby przebywającej na jachcie, niezależnie od umiejętności pływania. Nawet jeśli krępuje ona nieco ruchy, to może uratować życie, więc nie wolno z niej rezygnować.

Zobacz również artykuł „Co zabrać na żagle – niezbędne wyposażenie


Aktualności

Powiązane artykuły