Jakie rodzaje nawozów dostępne są w sprzedaży?

nawozy azotowe

Współczesne rolnictwo chętnie sięga po rozmaite wspomagacze. Zalicza się do nich między innymi nawozy, dzięki którym rośliny lepiej rosną i są bardziej odporne na różnego rodzaju choroby. Jakie nawozy znaleźć można dzisiaj w sklepach ze środkami ochrony roślin?

Dlaczego warto stosować nawozy?

Rośliny będą dobrze rosły, prawidłowo się rozwijały i nie będą chorowały wówczas, gdy będą otrzymywały wszystkie potrzebne im składniki pokarmowe. Niestety, zdarza się, że w glebie, w której rosną jest ich zdecydowanie za mało. Wówczas warto sięgnąć po nawozy sztuczne, które uzupełnią niedobory składników, przywracając roślinie dobrą formę.

Jakie są rodzaje nawozów sztucznych?

Bardzo dużą popularnością cieszą się nawozy sztuczne. Wyróżnia się nawozy:

  • azotowe;
  • fosforowe;
  • potasowe;
  • magnezowe;
  • wapniowe;
  • mikronawozy.

Szczególną grupę stanowią nawozy wieloskładnikowe.

Jakie zastosowanie mają nawozy azotowe?

Nawozy azotowe uważane są za jedne z najważniejszych nawozów sztucznych, które obecnie można kupić. Wyróżnia się cztery ich rodzaje:

  • saletrzane;
  • amonowe;
  • amidowe;
  • saletrzano-amonowe.

Bardzo często wybieranym nawozem sztucznym jest saletra amonowa. Jej popularność wynika nie tylko z dużej skuteczności, ale również stosunkowo niskiej ceny. Nawozy te stosuje się przede wszystkim na początku okresu wegetacyjnego, a także przez pierwszą część lata. Stymulują one wzrost.

Jakie warzywa wspomaga się nawozami fosforowymi?

Nawozy fosforowe są również stosowane dość często. Szczególnie poleca się je tym, którzy zdecydowali się na uprawę buraków ćwikłowych, roślin strączkowych, a także kalafiorów.

Jakie jest zastosowanie nawozów potasowych?

Wyróżnia się nawozy potasowe chlorkowe oraz siarczanowe. Trzeba o nich pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się dużymi plonami ogórków, pomidorów i cebuli. Wskazane są również w przypadku porzeczek. Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, to nawozy potasowe szczególnie upodobały sobie róże.

Kiedy warto stosować nawozy wapniowe?

To rodzaj nawozów, który jest niezbędny jeśli chcemy odkwasić glebę. Poprawia on również ogólne jej właściwości. Nawozy wapniowe dzieli się na tlenkowe oraz węglanowe. Co ciekawe, nie należy stosować ich co roku. Specjaliści wskazują, że w zupełności wystarczy taki nawóz zastosować raz na cztery lata. UWAGA: ostrożnie należy podchodzić do rolniczego wapna palonego. Jest to substancja żrąca, która sprawdzi się tylko na najcięższych glebach.

Czym charakteryzują się nawozy wieloskładnikowe?

Nawozy wieloskładnikowe wyróżniają się zawartością przynajmniej dwóch składników pokarmowych. Do takich zalicza się między innymi saletra wapniowo – magnezowa oraz nawóz Patron. Decydując się na stosowanie nawozów wieloskładnikowych, zmniejszany swój nakład pracy. Wysiewamy bowiem tylko jeden preparat, a nie kilka różnych.

Nawozy sprawiają, że uzyskiwane plony są większe. Nie należy się ich obawiać. Stosując je, trzeba jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenta.


Porady

Powiązane artykuły