Jak skorzystać z dofinansowania dla firm do fotowoltaiki?

Jak można zauważyć na podstawie statystyk, w ciągu ostatnich 5 lat znacznie wzrosła liczba prosumentów, którzy zdecydowali się na energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii.

Można z nich także wyczytać, że znaczna część z nich to właściciele gospodarstw domowych. Jest to dość ciekawe zjawisko i rodzi się tutaj pytanie, czemu firmy korzystają z tego rozwiązania w niższym stopniu. Chodzi głównie o pieniądze, jednak, aby zaradzić temu, można skorzystać z różnych dofinansowań dla firm. Co może przedsiębiorcom zaoferować państwo w bieżącym roku?

 

Czym jest fotowoltaika i jakie daje perspektywy?

Fotowoltaika to jedno z bardziej znanych źródeł energii odnawialnej, które w ostatnim czasie przechodzi prawdziwy szturm. Wiele osób, w tym gospodarstw domowych decyduje się na to rozwiązanie. Przynosi ono bowiem mnóstwo korzyści. Przede wszystkim, dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna sprawia, że nasze rachunki za prąd spadają do minimum.

Budowa własnej elektrowni słonecznej to inwestycja w przyszłość. Nie każda firma posiada jednak odpowiednie fundusze. O ile zapotrzebowanie typowego domu jednorodzinnego na prąd jest stosunkowo małe, o tyle wiele firm potrzebuje mnóstwo prądu, przez co znacznie rosną ewentualne koszty instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika dla firm to nie taka prosta i nieskomplikowana inwestycja, dlatego nic dziwnego, że sporo przedsiębiorstw liczy na dotacje i dopłaty. Czy jest w czym wybierać?

 

Przegląd dofinansowań dla firm do fotowoltaika

Od października 2020 roku przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe do fotowoltaiki, a wszystko to z programu „Energia Plus”. W tym przypadku można skorzystać aż z dwóch form pomocy. Pierwsza to dotacje z budżetem, który wynosi nawet 50 mln złotych, z kolei druga forma to pożyczki preferencyjne na zasadach rynkowych. Na te pożyczki zarezerwowano aż 1,2 mld złotych. Na wsparcie z tego projektu mogą liczyć wszystkie zamysły uwzględniające budowę, rozbudowę, a także modernizację istniejących instalacji produkcyjnych i urządzeń przemysłowych. Projekt „Energia Plus” jest w stanie pokryć do 85% kosztów w sytuacji, kiedy firma chce jedynie pożyczyć pieniądze oraz aż 50% kosztów, jeśli chodzi o pokrycie bezzwrotne instalacji.

Szukając wsparcia finansowego warto również oglądać się na programy regionalne. Tam również można znaleźć ciekawe dofinansowania dla mniejszych czy średnich firm. Jeśli przedsiębiorstwo nie posiada tak dużych oszczędności, dobrym krokiem jest szukanie pomocy, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna znajdzie się na terenie firmy szybciej, niż jest to możliwe.

 


Aktualności

Powiązane artykuły