Ekologiczne gospodarowanie odpadami – dlaczego warto?

Ochrona środowiska stała się priorytetem dla całego społeczeństwa. Gołym okiem możem zauważyć zmiany klimatyczne, które z roku na rok są coraz większe.

Ochrona środowiska stała się priorytetem dla całego społeczeństwa. Gołym okiem możem zauważyć zmiany klimatyczne, które z roku na rok są coraz większe. Właśnie dlatego wszyscy jesteśmy zobowiązani do ochrony naszej planety przed skutkami katastrof ekologicznych. Pracę dla dobra ziemi możemy zacząć robić już w naszych domach, na etapie wyrzucania śmieci. Zapraszamy do lektury i sprawdzenia, dlaczego warto dbać o środowisko!

Segregacja odpadów

Podczas wyrzucania śmieci podejmujemy często kluczowa decyzje odnośnie dalszej drogi odpadów. Segregowanie śmieci jest obowiązkiem nie tylko z punktu widzenia chęci dbania o środowisko, ale z punktu widzenia niektórych przepisów prawa. Ważne jest, aby pamiętać absolutne podstawy, czyli na przykład jakie odpady wyrzucamy do jakiego koloru kosza na śmieci. Oto mała ściąga:

 • Żółty
  Wrzucamy: foliowe torebki (czyste), kartony po sokach i mleku, nakrętki, opakowania po jogurtach, plastikowe butelki po napojach czy środkach czystości i kosmetykach, opakowania metalowe (czyste), puszki po napojach.
  Nie wrzucamy: opakowań po aerozolach, pudełkach zabrudzonych tłuszczem, pieluch dziecięcych, chusteczek czy ręczników, naczyń jednorazowych, ubrań i opakowań z materiału.
 • Niebieski
  Wrzucamy: opakowania z tektury i papieru, makulaturę, kartony, zeszyty, papier biurowy czy gazety.
  Nie wrzucamy: pieluch, chusteczek, ręczników, kartonach po mleku i napojach, opakowań po jedzeniu, brudnej makulatury.
 • Zielony
  Wrzucamy: szklane butelki po napojach i żywności, bez nakrętek i reklamówek, puste słoiki, puste szklane opakowania po kosmetykach.
  Nie wrzucamy: reklamówki, szkło okienne, porcelana, ceramika, kryształy, lustra, szyby samochodowe, żarówki, reflektory i lampy.
 • Brązowy
  Wrzucamy: obierki, skórki z warzyw i owoców, resztki kuchenne pochodzenia roślinnego, trawa, liście i drobne gałęzie.
  Nie wrzucamy: resztki mięsne, skorupy jajek, odpady zmieszane kości, odchody zwierząt, drewno, popiół.
 • Szary:
  Wrzucamy: zwierzęce odpady takiej jak resztki mięsa, kości, skóry, skorupy jajek. Także pieluchy jednorazowe, zanieczyszczony papier, odchody zwierzęce, popiół (zimny), żarówki żarnikowe, ceramika i tekstylia.
  Nie wrzucamy: baterie, inne żarówki, lampy neonowe, farby i resztki lakierów, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Firmy wywożące odpady oferują wiele dodatkowych usług, dzięki którym ekologiczne gospodarowanie odpadami będzie możliwe. Można je znaleźć w sieci wpisując na przykład: wywóz gruzu Częstochowa, wywóz śmieci Częstochowa lub wywóz śmieci Kraków.


Porady

Powiązane artykuły