Żeń-szeń koreański legenda i rzeczywistość

zenszen

Chyba nie ma rośliny bardziej owianej legendą niż żeń-szeń. Co najważniejsze ta roślina, a zwłaszcza jej korzeń na tę legendę zasługuje. Leczy bowiem wiele dolegliwości, zarówno fizyczne, jak i związane z poprawą nastroju. Jest też z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

Krótka historia

Historia żeń-szenia wiąże się przede wszystkim z Dalekim Wschodem, czyli z zachodnią Azją wraz z Półwyspem Koreańskim, częścią Rosji i Japonią. Z czasem na skutek nadmiernej eksploatacji ten obszar występowania skurczył się tak, że żeń-szeń stał się gatunkiem zagrożonym.

Obecnie największe jego skupiska znajdują się w północno-wschodnich Chinach i rosyjskim Kraju Nadmorskim.

W celach leczniczych korzeń żeń-szenia był już stosowany w starożytności – od ponad 4000 lat. I przez tysiąclecia korzystano z żeń-szenia rosnącego dziko. Jego uprawę zaczęto praktykować dopiero pod koniec XIX wieku, chociaż uprawa nie jest łatwa.

Obecnie największe dostawy żeń-szenia pochodzą z Chin, USA, Korei Południowej i Kanady. Do najpopularniejszych należy żeń-szeń koreański.

Żeń-szeń koreański

Podstawowymi-reaktywnymi składnikami zdrowotnymi żeń-szenia są ginsenozydy, czyli cukry roślinne, które wzmacniają odporność organizmu, zwiększając jednocześnie zdolność hemoglobiny do przyswajania tlenu. Jednak zalety żeń-szenia koreańskiego nie tylko do tego się sprowadzają.

Na przykład panom, którzy niechętnie korzystają z chemicznych preparatów, by usprawnić swoje funkcje seksualne, można właśnie polecić preparaty z żeń-szenia, które również potrafią zwiększyć ruchliwość plemników.

Dotyczy to również łagodzenia stresu, poprawy koncentracji, a także zwiększenia potencjału intelektualnego.

Żeń-szeń reguluje gospodarkę lipidową organizmu poprzez między innymi znaczniejsze uaktywnianie limfocytów, przepływu krwi, obniżanie we krwi poziomu glukozy oraz „zamianę” tzw. złego cholesterolu na ten pozytywny.

Ginsenozydy to nie jedyne składniki żeń-szenia, korzeń tej rośliny zawiera wiele witamin i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu – minerałów.

Zanim kupimy preparat

Znamy już niewątpliwe zalety żeń-szenia, ale można też postawić pytanie w jakiej formie go przyjmować.

Podstawowe postaci żeń-szenia obecne na rynku to: susz, suplementy, proszki i ekstrakty płynne. Mimo to przy zakupie warto jest uważać, gdyż można natrafić na preparaty, które mają niewielką zawartość leczniczych składników tej rośliny, albo nie zawierają ich wcale. Najlepiej jest sięgnąć po produkt sprawdzonych firm, takich jak np. sklep witaminyswanson.pl.


Porady

Powiązane artykuły