Zapraszają do gołdapskich Mazurskich Tężni Solankowych na „Koncert Niepodległości”

Koncert Niepodległości „Leśni” odbędzie się 1 sierpnia – po raz pierwszy na Mazurach w Gołdapi, w Mazurskich Tężniach Solankowych.  Początek – 19.00.

 

1 sierpnia 2021 roku, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Gołdapi, nad granicznym jeziorem Gołdap odbędzie się mazurska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”. Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 13 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent.

Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 36. edycji w Polsce i za granicą, 167 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata ponad 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

 

„Leśni” – 9 wieków historii w muzyczno-słownej pigułce

Narracja Koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpoczniemy w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej, historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukażemy partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką. Koncert dedykowany będzie także pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańców wsi Rudzie koło Gołdapi, którzy 6 kwietnia 1952 roku, służąc w szeregach AK-WIN oddali swoje życie w walce z oddziałem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

 

Powiązane artykuły