Na czym polega fotowoltaika i co musisz o niej wiedzieć?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które gromadzi coraz więcej fanów. Z dnia na dzień, szczególnie w dobie nieustannie wzrastających cen prądu, ludzie uświadamiają sobie, że to na prawdę opłacalne rozwiązanie, w które warto zainwestować. Co warto o niej wiedzieć, przed podjęciem decyzji? Na czym polega fotowoltaika i czy na prawdę zapewnia nam dostęp do darmowego prądu? Te wątpliwości postaramy się rozwiać, czytajcie dalej!

Fotowoltaika. Na czym polega?

Działanie instalacji fotowoltaicznej jest wbrew pozorom niezwykle banalne. Na czym polega fotowoltaika? Promienie słoneczne padają na zamontowane na dachu moduły. Na tym etapie energia słoneczna zamieniana jest w prąd stały, który jeszcze nie nadaje się do zasilania takich urządzeń jak: laptop, pralka czy lodówka. Prąd stały trafia do inwertera, w którym zmieniany jest na płynący w naszych gniazdkach elektrycznych – prąd zmienny.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Jeśli myślisz o fotowoltaice, ale przerażają Cię związane z nią koszty, koniecznie zainteresuj się programem rządowym „Czyste Powietrze”, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na zakup oraz oczywiście montaż fotowoltaiki w swoim domu oraz z dotacją „Mój Prąd”. Co więcej, będąc właścicielem domu lub jego współwłaścicielem, można się ubiegać o odpisanie poniesionych na fotowoltaikę kosztów od podatku. To nic innego, jak tzw. ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenie nawet 53 000 zł. Dodatkowo, posiadając status rolnika i decydując się na fotowoltaikę, również możemy liczy na przywileje związane z podatkami. Specjalnie dla rolników stworzono ulgę, umożliwiającą odjęcie od podatku kosztów o równowartości 25% inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika. Czy to się opłaca?

Gdy zaczynamy myśleć o zainwestowaniu w panele fotowoltaiczne, często zastanawiamy się, czy w naszym, często pochmurnym kraju, to się w ogóle opłaca? Przecież słońca u nas jak na lekarstwo?! Okazuje się jednak, że kluczem do opłacalności inwestycji nie jest sama temperatura, jaka u nas panuje, a naświetlenie. Aby nasza instalacja działała, wcale nie musi być słonecznie i gorąco. Wystarczy, że będzie widno. Odpowiednia ekspozycja paneli na światło słoneczne, nawet w Polsce, zapewni Wam darmowy prąd przez niemal 365 dni w roku. Co więcej, w razie ewentualnej odsprzedaży domu, możecie do jego ceny dodać około 80% kosztów instalacji. Fotowoltaika podnosi wartość waszej nieruchomości.

Skąd mam wiedzieć, jak obliczyć moc instalacji?

To proste. Potrzebujesz jedynie faktur za prąd, w oparciu, o które obliczysz średnie zużycie roczne. W oparciu o to obliczenie, jesteś w stanie mniej więcej oszacować jakie są twoje potrzeby i jakiego rozmiaru instalacji potrzebujesz. Wystarczy, że skorzystasz ze wzoru:

  • zużycie roczne w kWh x 1,2 / produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Jeśli zużycie prądu w okresie zimowym jest większe niż zwykle, skorzystaj z wzoru poniżej:

  • zużycie roczne w kWh x 1,25/ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej.

Jak określić moc fotowoltaiki na etapie budowy?

Nie warto tego obliczać samodzielnie. Jest sporo zmiennych, które warto mieć na uwadze. By dokonać najbardziej realnych szacunków, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który weźmie pod uwagę np. zacienienie domu, położenie działki, nachylenie dachu, a następnie w oparciu i te informacje poda Ci wynik.

Co z pomyłkami?

Wielu z Was zastanawia się pewnie czy lepiej przeszacować czy niedoszacować wielkość i moc instalacji. Oczywiście, fantastycznie byłoby trafić perfekcyjnie w punkt, jednak nie zawsze się da. Z naszej perspektywy lepiej wybrać odrobinę za małą niż za dużą instalację. Dlaczego?

  • Większa instalacja jest droższa.
  • Dłużej będziemy czekać na zwrot z inwestycji.
  • Nadwyżka energii przepadnie.

Reasumując, w dobie wciąż rosnących cen prądu, fotowoltaika jest bardzo rozsądnym i oczywiście opłacalnym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie zapoznajcie się z gotowymi realizacjami, takimi jak: Fotowoltaika Szczytno lub Fotowoltaika Elbląg, i przekonajcie się, że warto.


Porady

Powiązane artykuły