Jak zorganizować wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce?

Kopalnia Soli w Wieliczce przyciąga co roku tysiące turystów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Nie powinno to dziwić, gdyż podziemne solne korytarze pełne są cudów, które na długo pozostają w pamięci. Jeśli więc planujesz spędzić kilka dni w Krakowie lub jego okolicach, to z pewnością powinieneś uwzględnić w kalendarzu wycieczkę do wielickiej Kopalni. Zobacz, jak możesz ją zorganizować.

Samodzielny wyjazd do Kopalni Soli

Wieliczka jest oddalona kilka kilometrów od południowych granic Krakowa, a dojazd pod Kopalnię zajmuje z centrum ok. 30-40 min. Możesz się tam dostać własnym samochodem, ale możesz również skorzystać z transportu publicznego. Do Wieliczki możesz dojechać pociągiem z Dworca Głównego, Płaszowa, a nawet prosto z Lotniska w Balicach. Jeśli wolisz komunikację autobusową, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać jedną z linii podmiejskich, np. 304, kursującą bezpośrednio pod Kopalnię.

Samodzielna organizacja wycieczki do Wieliczki wymaga również zakupienia biletu. Możesz to zrobić w kasie, bezpośrednio przed wejściem, ale zwłaszcza w sezonie turystycznym musisz liczyć się z tym, że będą kolejki i będziesz musiał poczekać na możliwość wejścia. Kopalnię można bowiem zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, w niewielkich grupach i zasada ta dotyczy nie tylko grup zorganizowanych, ale również turystów indywidualnych. Bilety są jednak dostępne również przez internet, gdzie możesz wybrać dzień i godzinę zwiedzania i dzięki temu unikniesz kolejki i długiego oczekiwania przed wejściem.

Zorganizowana wycieczka do Kopalni Soli

Alternatywą dla samodzielnej wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce jest skorzystanie z oferty wycieczki organizowanej przez lokalnego touroperatora. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób z zagranicy, które nie znają języka polskiego i samodzielna organizacja wycieczki jest dla nich trudniejsza niż dla Polaków. Wystarczy, że wybiorą oni z dostępnych terminów dzień i godzinę wycieczki oraz podadzą adres, pod którym mieszkają, a resztą spraw zajmie się organizator wycieczki. Dzięki temu oszczędzą sporo czasu na poszukiwaniu możliwości transportu i zakupu biletu, który będą mogli wykorzystać na zwiedzanie okolicy lub po prostu miły wieczór w jednej z knajpek na krakowskim Rynku lub na Kazimierzu.

Zwiedzanie trasy turystycznej w Kopalni Soli trwa ok. 2,5-3 godzin, podczas których odbywa się spacer poprzez podziemne korytarze, podziwianie niezwykłych dzieł natury, maszyn górniczych oraz zapierającej dech w piersiach kaplicy św. Kingi. Cała wycieczka wraz z dojazdem na miejsce zajmuje zatem ok. pół dnia, więc warto przeznaczyć jedno przedpołudnie lub popołudnie, by móc obejrzeć to niezwykłe miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przeżycia z pewnością będą niezapomniane i jeszcze długo po wycieczce przywoływane wspomnienia będą powodować zachwyt i zdumienie, że pod ziemią mogą znajdować się takie cudowne miejsca.


Porady

Powiązane artykuły