Jak wybrać odpowiednią windę i jak o nią dbać by służyła przez długie lata?

winda dzwig

W każdym dużym budynku znajduje się przynajmniej jedna winda, jeśli budynek jest nowoczesny oraz pracuje w nim dużo osób, wind w może być nawet ponad dwadzieścia. Jak więc wybrać odpowiednią windę do naszego budynku i jak o nią dbać by służyła przez długi lata? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Typy wind – który kiedy wybrać?

Windy osobowe są to windy przeznaczone do transportu osób oraz lekkich przedmiotów. Z uwagi na ograniczenie w postaci przestrzeni ładunkowej, nie ma w nich możliwości przewożenia dużych gabarytów. Windę osobową powinniśmy wybrać w każdym przypadku, kiedy zależy nam na transporcie tylko osób w komfortowy sposób. Dźwigi osobowe często wyposażone są w dużą liczbę udogodnień we wnętrzu. Przykładowo: ledowe oświetlenie, panele dotykowe czy ekrany LCD wraz z wyświetlaniem bieżących wiadomości. Popularne jest również umieszczenie w windach osobowych głośników wraz ze sprzętem audio. Winda osobowa powinna być cicha oraz szybka by zmaksymalizować oszczędność czasu.

Następnym rodzajem wind są windy towarowe. Przystosowane są one do transportu towarów oraz osób wraz z towarami. Znajdują one zastosowanie we wszystkich magazynach, sklepach czy firmach gdzie występuje konieczność transportowania towarów. Windy towarowe idealnie sprawdza się również w budynkach biurowych jak dodatkowa winda np. do transportu mebli czy innych przedmiotów wyposażenia wnętrza. W tym typie wind nie jest kluczowa estetyka oraz wyposażenie a bardziej szybkość, ładowność i wielkość powierzchni ładunkowej.

Kolejnym rodzajem wind są windy gastronomiczne. Jak sama nazwa wskazujei skonstruowane są do transportu żywności. Są to windy niewielkich rozmiarów, które znajdują zastosowanie w lokalach gastronomicznych, szpitalach. Oferują udźwig od 50 do 100kg. Małe windy znajdują również zastosowanie w hotelach do transportowania posiłków oraz pościeli. Panel sterowniczy małej windy znajduje się na ościeżnicy.

Serwis wind o czym warto pamiętać?

Posiadając windę w budynku musimy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie stała konserwacja dźwigów w naszym obiekcie przez wyspecjalizowaną firmę. Wiele firm oferuje serwis 24h oznacza to, że firma w ciągu maksymalnie 24 godzin pojawi się na obiekcie i spróbuje naprawić usterkę. Jeśli posiadamy popularny typ windy nie będzie z tym problemu bo części zamienne będą dostępne. Natomiast jak to często bywa nasz winda jest mniej popularna, wtedy trzeba poczekać nawet tydzień na dostawę części z Włoch czy innego kraju gdzie producent posiada swój magazyn.

Wybierając firmę, która będzie odpowiedzialna za serwis zwróćmy uwagę na jej certyfikaty oraz doświadczenie. Firmy, które wiele lat działają na rynku często posiadają lepszy sprzęt, który umożliwia szybszą naprawę dźwigów. Warto również dokładnie przeczytać umowę serwisowa i sprawdzić co wchodzi w jej skład, by nie okazało się, że za każda usługę będziemy musieli dopłacić.

W artykule zostały opisane podstawowe informacje na temat wind. Opisaliśmy typy wind oraz gdzie najczęściej są instalowane. Ta wiedza w dzisiejszych czasach może przydać się każdemu z nas, ponieważ liczba wind instalowanych nawet w domach gwałtownie rośnie, być może i my staniemy niedługo przed wyborem windy do naszego budynku. Niezaprzeczalnie windy znacząco ułatwiają życie każdemu z nas i dzięki nim osoby niepełnosprawne mogą normalnie funkcjonować w większości budynków.


Porady

Powiązane artykuły