Lotnisko Chopina – gdzie tanio zaparkować?

parking lotnisko

Wszystkim znane jest sformułowanie: „Jak jest tanio, to nie może być dobrze”. Ale czy jest tak rzeczywiście? Nasza redakcja postanowiła sprawdzić słuszność tego stwierdzenia na przykładzie parkingów, znajdujących się w okolicy lotniska Okęcie w Warszawie. Jakie usługi oferują takie miejsca, czy są bezpieczne i najważniejsze gdzie zaparkować na lotnisku Chopina by było tanio i niezawodne.

Na pierwszy ogień przejrzeliśmy ofertę lotniska należącego do Okęcia. Każde duże lotnisko w Polsce posiada swój własny parking na terenie portu lotniczego. Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie oferuje ponad 3000 miejsc parkingowych na parkingach oznaczonych skrótem P oraz 89 miejsc w tzw. strefie „Kiss & Fly”. Strefa ta, jak sama nazwa wskazuje, służy do bardzo krótkich postojów na czas pożegnania. Pierwsze 7 minut postoju w tym miejscu jest bezpłatne. Przekroczenie tego czasu oznacza dodatkową opłatę. Naprzeciwko terminala znajdują się dwa wielopoziomowe parkingi, przeznaczone dla osób przyjeżdżających albo odbierających swoich bliskich. Na obu parkingach obowiązuje także taryfa przeznaczona dla osób wyjeżdżających na wakacje, i tym samym parkujących długoterminowo.

Na stronie internetowej lotniska znajdziemy dokładny cennik za postój. Każda godzina postoju kosztuje tutaj 12 zł. Jeśli chcemy zostawić samochód na 1 dzień, zapłacimy 120 zł, a jeśli planujemy tzw. postój długoterminowy za 8 dni – 250 zł. Dodatkowo dla bardziej wymagających klientów dostępny jest parking Premium. Niewątpliwie największą zaletą parkowania na Okęciu jest wygoda.

Konkurencją dla parkingu lotniskowego są liczne, prywatne parkingi znajdujące się w jego bezpośredniej odległości. Jako pierwszy w wyszukiwarce pojawia się duży parking znajdujący się zaledwie kilkaset metrów od terminala „Parking-lotnisko.pl Park&fly”. Na stronie internetowej – https://www.parking-lotnisko.pl/ można wygodnie zarezerwować postój na tyle dni ile potrzebujemy. Opłaty nie są wysokie – za 8 dni zostawienia auta na ich terenie zapłacimy 79 zł. Jest to cena o wiele niższa niż na parkingu lotniskowym, a usługi w niej zawarte są podobne. Zostawiamy auto na strzeżonym, monitorowanym przez całą dobę miejscu postojowym. Cały parking jest ogrodzony i oświetlony, co uniemożliwia, przedostanie się na jego teren osobom niepożądanym. Dodatkowo parking jest chroniony przez pracowników firmy ochroniarskiej. Bardzo ważne jest także, że parking jest ubezpieczony. W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu np. zarysowanie przez innego kierowcę otrzymamy odszkodowanie na pokrycie szkody.

Nie brakuje kierowców, którzy zrobią wiele, aby nie zapłacić za parkowanie. Szukają oni miejsc, gdzie mogą zaparkować na lotnisku Chopina za darmo. Ale w okolicach lotniska jest to prawie niemożliwe. Oczywiście znajdują się tutaj parkingi dozorowane, czyli takie, które oferują tylko miejsce bez żadnej opieki nad autem. Jest to najtańsza opcja, ale dość ryzykowna. Taki parking nie gwarantuje, że w razie jakiegoś uszkodzenia bądź kradzieży będzie ponosił jakiekolwiek konsekwencji. Jest tanio, ale jest też ryzykownie. Także oszczędność jest jedynie pozorna.


Porady

Powiązane artykuły