Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?

Komunia Święta jest ceremonią, która zbliża dziecko do wiary i Boga. Niestety obecnie wielu rodziców ma problem z wytłumaczeniem dzieciom tego, że ceremonia Pierwszej Komunii Świętej, to zdecydowanie coś więcej, niż tylko prezenty – to wejście w do Domu Bożego. Ta wyjątkowa sytuacja może sprawić, że zarówno dzieci, jak i rodzice są nieco zagubieni, przez co trudno jest im odnaleźć się w tym wszystkim.

Warto przekonać się, jak przygotować dziecko do uroczystości, a także jak jako rodzic poradzić sobie z tym wyzwaniem.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o Pierwszej Komunii Świętej?

Przygotowanie dziecka do spotkania z Jezusem nie jest łatwe. Przygotowanie do Komunii Świętej to czas, w którym dziecko musi połączyć naukę, szkołę z uczestniczeniem na dodatkowe spotkania w kościele. Dodatkowo pojawić się może lęk przed nieznanym. Dzieci uczęszczające do drugiej klasy są bardzo energiczne, przez co trudno jest im wysiedzieć w jednym miejscu, w ciszy i spokoju przez kolejne spotkania w kościele. Do rozmowy należy podejść z ostrożnością i cierpliwością. Należy wytłumaczyć dziecku, że zbliża się wyjątkowy dzień, który zupełnie zmienia życie i pozwala lepiej poznać swoją wiarę.

Warto również zamienić przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej w coś ciekawego i radosnego. W tym wyjątkowym dniu potrzebne są stroje komunijne, dzięki którym można zachęcić dziecko do uczestniczenia w bardzo ważnych spotkaniach. Wszystkie elementy – czyli ceremonię, stroje komunijne i symbole komunii świętej warto wytłumaczyć w prosty i nieskomplikowany sposób To nowe doświadczenie powinno być dla dziecka przygodą, a nie smutnym obowiązkiem.

 

Czy prezenty na Komunie Świętą są potrzebne?

Już od małego należy uczyć dziecko, że ważniejsza od prezentów i pieniędzy jest nasza wiara, a także życie zgodnie z jej zasadami. Przy przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej lepiej nie wspominać o prezentach, które dziecko może otrzymać od gości. To powinna być skromna uroczystość, na której pojawią się tylko najbliżsi. Pamiątki z Pierwszej Komunii Świętej i złoty łańcuszek z podobizną Matki Boskiej to jedne z najlepszych prezentów, które są symboliczne i przypominać będą dziecku o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Warto pamiętać, by rozmowa przeprowadzona z dzieckiem nie była sztywna i stresująca. To powinna być przyjemność zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Należy postawić się na miejscu malucha, który w wolnym czasie woli spędzać czas na zabawie.

 


Aktualności

Powiązane artykuły