Dowiedziały się co to jest koncentracja

W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi klasa 2a realizuje Ogólnopolski projekt prowadzony przez UNIWERSYTET DZIECI – „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”. W ostatnim czasie przeprowadzone zostały kolejne bloki zajęć projektowych: „Jak uczyć się koncentracji uwagi?” oraz „Czy można uczyć się szybciej?”.

 

 

Podczas zajęć o koncentracji dzieci dowiedziały się co to jest koncentracja, co pomaga i co przeszkadza w koncentrowaniu się na określonych zadaniach. Uczniowie obejrzeli wykład pani psycholog odnośnie tematu koncentracji, po czym odbyła się bardzo ożywiona dyskusja i wymiana poglądów.

Wykonali szereg ćwiczeń, dzięki którym poznali sposoby na rozwijanie koncentracji za pomocą zmysłu słuchu – wyróżniały i liczyły usłyszane dźwięki, zmysłu wzroku, np. odnajdywały różnice na skomplikowanych obrazkach oraz zmysłu dotyku, np. lepiły bałwanka bez patrzenia na ręce. Wysłuchały historii o chłopcu, który nie mógł się skupić na zadaniu i w jaki sposób sobie z tym poradził. Dzieci wyciągały wnioski, podawały przykłady z życia codziennego oraz swoje sposoby na koncentrację.

Na kolejnych zajęciach „Czy można uczyć się szybciej?” – uczniowie poznali funkcje półkul mózgowych, czyli za co każda z nich jest odpowiedzialna. Dowiedzieli się jak skutecznie i szybko się uczyć, za pomocą łączenia różnych metod i zmysłów. Wykonywali ćwiczenia doskonalące umiejętność szybszego uczenia się.

Uczniowie bardzo lubią zajęcia z tego projektu. Są wyjątkowo aktywne i zaciekawione. Poznają wiele informacji niezmiernie istotnych dla ich rozwoju, nauki i funkcjonowania społecznego. Dzieci posiadają indeksy projektowe, do których z wielką frajdą wklejają znaczki po każdych przebytych zajęciach.

Wychowawczyni

Małgorzata Werra


Aktualności

Powiązane artykuły