Czym wyróżnia się historia Polski? Książki rzucają nowe światło na Powstanie Warszawskie!

Polska przeszła przez długą i ciężką drogę, niejednokrotnie walcząc o swoją niepodległość. Kraj przeżywał chwile radości, lecz wiele było również wydarzeń smutnych, dramatycznych, a także krwawych i wręcz bezlitosnych. Należy jednak zaznaczyć, że przeszłość doprowadziła państwo do momentu, w którym żaden obywatel nie musi obawiać się o swoje życie. Dlatego warto zagłębić się w temat Powstania Warszawskiego. Książki dotyczące historii Polski wyjaśniają zagadnienia związane z tym ważnym wydarzeniem.

Szukasz książek o Powstaniu Warszawskim? Poznaj szczegóły historycznej operacji!

Warto na początku podkreślić, że powstanie miało uderzyć nie tylko w państwo niemieckie, ale również w ZSRR. Wyzwolenie Warszawy spod sił okupanta było niezwykle istotnym celem, jednak zamierzano także postawić Związek Radziecki w niewygodnej dla niego sytuacji. Chciano wzmocnić pozycję polskiego rządu, jednocześnie blokując sowietów przed przejęciem władzy nad terenami całego kraju. Trzeba jednak dodać, że pierwotny plan powstania różnił się od jego ostatecznej wersji. Dlaczego? Polacy początkowo twierdzili, że to alianci zachodni pomogą wyzwolić państwo spod okupacji niemieckiej.

Co warto przeczytać? Książka, która na nowo przedstawi ważny rozdział w historii Polski!

Niektóre fakty związane z tym tragicznym wydarzeniem zostały przemilczane. Kwestię tę porusza Jarosław Kornaś w swojej książce z zakresu historii Polski, pod tytułem „Mity powstania warszawskiego. Propaganda i polityka”. Mowa w niej o udziale Narodowych Sił Zbrojnych oraz postaci Wacława Stykowskiego, posługującego się pseudonimem „Hal”. Autor zwraca uwagę, że wymieniona osoba została potraktowana niesprawiedliwie, ponieważ bezpodstawnie oskarżono ją o zbrodnie dokonane przez wolskich kryminalistów.

Szukasz wiadomości o Powstaniu Warszawskim? Tematykę kontrowersji poruszają interesujące książki historyczne!

Czy Powstanie Warszawskie da się jednoznacznie ocenić? Na jego przebieg składało się kilka ważnych czynników. Aby wyrobić sobie opinię na temat całego wydarzenia, nie powinno się pomijać żadnego elementu. Trzeba zadać sobie pytanie – dlaczego powstanie w ogóle doszło do skutku? Istotny jest także przebieg operacji trwającej przez 63 dni (mimo, że planowano zakończyć ją znacznie wcześniej). Należy zwrócić uwagę również na skutki, które wywołał ten budzący kontrowersje niepodległościowy zryw. Odpowiedź na dręczące pytania próbuje udzielić książka „Warszawa’44. Krew i chwała” Leszka Żebrowskiego. Ten fragment historii Polski został przez autora przedstawiony w bardzo ciekawy i przemyślany sposób. A dobrą wieścią jest fakt, że wszystkie wymienione dzieła znajdują się w zbiorach CapitalBook. Oferta księgarni jest też niezwykle bogata, więc można poszerzyć swoją domową biblioteczkę także o inne fascynujące lektury.


Porady

Powiązane artykuły