Wykorzystanie palnika acetylenowo-tlenowego w przemyśle

Palnik acetylenowo-tlenowy jest urządzeniem odznaczającym się licznymi zaletami. Cechuje się on niskimi kosztami eksploatacyjnymi, dużą efektywnością pracy, wysoką precyzją, a także olbrzymią uniwersalnością w zakresie możliwych zastosowań. Z uwagi na tę ostatnią cechę jest szeroko wykorzystywany w licznych i mocno niejednolitych względem siebie gałęziach przemysłu. Jakie możliwości zapewnia to rozwiązanie? O tym poniżej.

Na czym polega cięcie tlenowe i obróbkę jakich materiałów umożliwia?

Zanim przejdziemy do wskazania zastosowań palnika acetylenowo-tlenowego, wyjaśnimy, czym jest samo cięcie tlenowe, na czym ono polega i jakie materiały poddamy obróbce przy jego użyciu.

Proces ten, określany często również jako cięcie płomieniowe lub gazowe, wykonuje się w kilku krokach. Jak sama nazwa wskazuje, służy on do cięcia materiałów, a ściślej mówiąc konkretnych rodzajów metali, w tym przede wszystkim brązu, żelaza, tytanu, mosiądzu, żeliwa oraz wolframu. Przecinarka tlenowa świetnie sprawdzi się także przy obróbce niskostopowych i niskowęglowych stali konstrukcyjnych, a także w przypadku blach występujących w pakietach czy też takich, których powierzchnia została pokryta rdzą.

Z uwagi na wysoką temperaturę zapłonu stali wysokowęglowych (1380°C przy zawartości węgla na poziomie 1,5%) cięcie gazowe nie nadaje się do ich obróbki. Aby zrozumieć, z czego wynika to ograniczenie, przejdźmy do skrótowego objaśnienia sposobu działania palników acetylenowo-tlenowych.

W pierwszym etapie tego procesu konieczne jest osiągnięcie temperatury zapłonu charakterystycznej dla danego rodzaju metalu. Kiedy moment ten nastąpi, metal zostaje utleniony, a jego poddawana obróbce powierzchnia wydmuchana poza obręb elementu za pośrednictwem wypuszczanego pod wysokim ciśnieniem tlenu. Im więc wyższy pułap temperatury zapłonu materiału, tym trudniej przeprowadzić jest cięcie tlenowe.

Czym jest spawanie gazowe?

Istotą cięcia płomieniowego jest to, aby osiągnąć taką temperaturę metalu, w której ulegnie od degradacji, zmieniając swój stan skupienia. Proces ten jednak można wykorzystać nie tylko w celu rozdzielania od siebie poszczególnych części określonego obiektu, ale również po to, żeby trwale je ze sobą zespalać. Drugi z tych procesów często określany jest właśnie jako spawanie gazowe.

Przecinarka tlenowa – zastosowania

Zapotrzebowanie na palnik acetylenowo-tlenowy występuje zasadniczo wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskiwanie wysokiej precyzji cięcia, spawania i szeroko rozumianej obróbki rozmaitych stopów metali. Ze względu na wszechstronność tego urządzenia oraz mnogość jego występujących na rynku odmian, cięcie tlenowe z powodzeniem wykorzystają nie tylko wielkie zakłady przemysłowe czy firmy budowlane, ale również warsztaty samochodowe, artyści, a nawet zwykli prywatni użytkownicy posiadający przydomową pracownię.

Aby jednak uzyskać palnik, który dobrze sprawdzi się w ramach przeznaczonych mu zadań, kluczowe jest odszukanie jego wariantu precyzyjnie dostosowanego do potrzeb użytkownika. W wyborze odpowiedniego rozwiązania może pomóc firma Eckert AS Sp. z o.o., która jako działający na rynku od ponad 30 lat producent przecinarek tlenowych, dostarcza swoje wyroby do ponad 30 różnych krajów z rozmaitych części świata.


Porady

Powiązane artykuły