Gołdapska Policja ostrzega przed oszustami sprzedającymi w Internecie

W związku z powtarzającymi się przypadkami zgłoszeń oszustw internetowych policjanci apelują, aby podczas wirtualnych zakupów i wszelkiego rodzaju innych transakcji zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową. Zakupy w sieci należy robić z zachowaniem środków ostrożności. Od początku roku do Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zgłosiło się kilkanaście osób, które zostały oszukane podczas transakcji w Internecie.

 

Sprawcy oszustw działają w wielu branżach i bardzo często chcą w łatwy i szybki sposób się wzbogacić. W powadzonych postępowaniach pokrzywdzeni zostali oszukani min. podczas zakupu min. sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych, urządzeń AGD, a także przy zakupie kryptowaluty czy nawet przy okazji organizowania zbiórek charytatywnych na rzecz osób potrzebujących.

Najczęściej oszuści internetowi po otrzymaniu zapłaty natychmiast przestają kontaktować się ze swoimi klientami. Nie odbierają telefonów i nie odpowiadają na wszelką korespondencję. W obecnym czasie pandemii i występujących ograniczeń wirtualne zakupy stały się powszechne. Ponadto dają możliwość korzystania z konkurencyjnej oferty cenowej, które oferują liczne sklepy i portale aukcyjne.

Musimy jednak pamiętać, że w Internecie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców.

Dlatego kupując w sieci przyjmijmy postawę ograniczonego zaufania i kupujmy mądrze i odpowiedzialnie, aby nie stać się kolejną ofiarą oszustwa internetowego.

 

Przed dokonaniem zakupu w pierwszej kolejności należy:

•           Zapoznać się z regulaminem sklepu internetowego lub portalu aukcyjnego. Podczas dokonywanej transakcji, trzeba zwracać uwagę na kwotę oferowanego produktu. Jeśli cena jest „wyjątkowo” korzystna, w porównaniu do cen, jakie podają konkurenci lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić naszą czujność.

•           Sprawdzić komentarze i opinie o sprzedawcy oraz oferowanych przez niego produktach. Często bywa, że komentarze są generowane przez samego sprzedawcę.

•           Sprawdzić jak długo prowadzona jest działalność takiego sklepu i czy osoba ta jest zarejestrowana.

•           Zwrócić uwagę na dane kontaktowe, które podała firma czy sprzedawca. Jeśli masz wątpliwość zadzwoń. Fałszywe sklepy internetowe rzadko prowadzą telefoniczną obsługę klienta.

•           Sprawdzić czy sklep internetowy posiada numer telefonu stacjonarnego, adres, a także inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON.

•           Zapoznać się z regulaminem sprzedawcy.

•           Zastanowić się nad formą płatności za produkt. Sprawdzić, czy sprzedawca daje możliwość płatności przy odbiorze. To nie tylko bezpieczna forma płatności, ale przy odbiorze przesyłki kurierskiej istnieje możliwość sprawdzenia towaru Jeśli mimo zachowania powyższych środków ostrożności, zostałeś oszukany (nie otrzymałeś zamówionego towaru lub jest on niezgodny z zamówieniem), to poinformuj o tym fakcie administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, a w szczególności zachowaj dokumentację związaną z realizowaną przez ciebie transakcją np. dowód przelewu na konto bankowe i korespondencję mailową. Zgłoś się również do najbliższej jednostki Policji. Pamiętaj nie ma znaczenia kwota na jaką zostałeś oszukany – takich osób może być wiele!

KPP Gołdap

Fot. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły