5 kroków do tego, jak prawidłowo dbać o złote monety i je przechowywać

zlote-monety

Myślisz o tym, aby zacząć kolekcjonować złote monety? To dobry pomysł. Artefakty wykonane z tego kruszcu urzekają bogatym i wyrafinowanym zdobieniem, a przede wszystkim ponadczasową symboliką. Są również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Warto jednak wiedzieć, jak o nie dbać, aby przez długi czas zachowały możliwie najlepszy stan menniczy. Dowiedz się więcej!

1. Poznaj stan menniczy monet, zanim włączysz je do swojej kolekcji

To istotne, kiedy kupujesz złote monety z drugiej ręki, a więc nie bezpośrednio od dystrybutora współpracującego z mennicą, a od prywatnego kolekcjonera. Warto wiedzieć, w jakim stanie jest artefakt – tj. czy jest wolny od zanieczyszczeń, uszkodzeń mechanicznych czy rys. Nawet najdrobniejsza skaza może obniżać ocenę numizmatu, co wpływa na jego wartość w Twojej kolekcji.

2. Nie trzymaj monet razem

Masz zbiór wielu złotych monet? Absolutnie nie przechowuj ich razem, tj. wrzuconych do jednego pudełka czy woreczka. Będą się ocierały o siebie, co doprowadzi do uszkodzenia poszczególnych numizmatów.

3. Nie pocieraj monet niczym szorstkim

Mimo, że złote monety nie są podatne na tworzenie się patyny i wykazują obojętność chemiczną, mogą się na nich pojawić zabrudzenia lub tak zwany grynszpan. Jeśli jednak wymagają czyszczenia, pod żadnym pozorem nie używaj do tego np. szczoteczki do zębów czy szorstkiej szmatki. Złoto, mimo dobrej wytrzymałości na uszkodzenia, jest dość miękkie i mogą się na nim pojawić rysy.

4. Czyść złote monety przy użyciu łagodnych środków

Najczęściej, jeżeli moneta wymaga czyszczenia, wystarczą proste, domowe sposoby – tj. ciepła woda i odrobina mydła. Wystarczy namoczyć je i przetrzeć miękką, np. mikrofibrową ściereczką. Jeśli pojawiły się trudniejsze do usunięcia zabrudzenia, np. tłuste odciski palców, sięgnij po wacik nasączony amoniakiem (wodą amoniakalną techniczną 25%) lub – przy naprawdę poważnych, po kwas solny. Trzeba jednak stosować go bardzo krótko, aby nie ryzykować powstania uszkodzenia.

5. Przechowuj złote monety w dedykowanych albumach oraz pudełkach

Każda pojedyncza złota moneta powinna trafić albo do foliowej przegródki w albumie, albo do blistra (nazywanego kapslem), który następnie trafi do specjalnego pudełka kolekcjonerskiego. To ważne, ponieważ profesjonalne osłony zabezpieczą Twój numizmat przed zarysowaniem, zanieczyszczeniem i szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego.

Pamiętaj o tych pięciu wskazówkach, aby Twoja kolekcja przez długie lata zachowała idealny stan.


Porady

Powiązane artykuły