List do redakcji. Pomnik kobiety współczesnej – happennig w Gołdapi w Dzień Kobiet

Wykonana przez nas instalacja pod tytułem „Pomnik kobiety współczesnej” jest hołdem dla wszystkich kobiet walczących dzisiaj o podstawowe prawa człowieka, w tym prawo kobiet do decydowania o własnym ciele i życiu zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

Od pamiętnego października 2016 roku w polskim parlamencie pojawił się projekt ustawy autorstwa skrajnie prawicowej organizacji 'Ordo Iuris’ wprowadzający w Polsce prawie całkowity zakaz aborcji, a tłumy kobiet ubranych na czarno z czarnymi parasolkami wyszły na ulice by głośno zaprotestować przeciwko temu projektowi, kobiety wciąż muszą walczyć, wciąż muszą być czujne.

Cztery lata później, to czego nie zrobił (odrzucony przez parlament) projekt ustawy, dokonała rządząca Zjednoczona Prawica, czyli głównie PiS. Kobiety pozbawiono resztek praw reprodukcyjnych i skazano na cierpienie. Tzw. zgniły 'kompromis aborcyjny’ zastąpiono w praktyce całkowitym zakazem aborcji.

Dedykujemy naszą skromną pracę tym wszystkim kobietom, które niestrudzenie, mimo szykan, hejtu, mandatów, czasem także brutalności policji, oraz procesów sądowych nie składają parasolek.

Kobiety nie walczą jedynie o prawo do całkowitej legalizacji aborcji i właściwą opiekę okołoporodową. Walczą już teraz „o wszystko”, jak mówią niektóre z haseł demonstracji Strajku Kobiet: także o prawa osób LGBT, o czyste środowisko, o prawa osób niepełnosprawnych, o nowoczesną edukację, w tym edukację seksualną w szkołach i dobrze zorganizowaną służbę zdrowia, o rozprawienie się z bezkarnością kościoła katolickiego, o godziwe płace.

W Międzynarodowy Dzień Kobiet wyrażamy uznanie tym wszystkim kobietom, które mają odwagę wyjść na ulice Polski, ale i całego świata, aby ostatecznie rozprawić się z brakiem tolerancji, narzucaniem społeczeństwom norm opartych na fundamentalizmach religijnych i znieść niesprawiedliwości społeczne w wielu obszarach. Uważamy że wszystkie te kobiety zasługują na prawdziwy pomnik. Dlatego rzuciłyśmy wyzwanie artystom. Zbudowaliśmy tym Kobietom tymczasowy pomnik, bo tylko takie skromne są nasze możliwości. Mamy jednakże nadzieję, że kiedyś kobiety walczące – kobiety współczesne doczekają się w Gołdapi prawdziwego pomnika.

Dziękujemy także wszystkim Panom, którzy walczą z nami, ramię w ramię, oni także powinni stanąć na postumencie!

Wierzymy, że jeszcze będzie lepiej. A tymczasem cieszmy się z naszego święta. Wszystkiego najlepszego drogie Panie. Bądźcie silne i nie dajcie się!

Aktywistki i aktywiści oraz sympatycy Strajku Kobiet., autorzy instalacji 'Pomnik kobiety współczesnej’

Powiązane artykuły