Gołdapscy policjanci ostrzegają – powracają oszustwa na tzw. „dopłatę do paczki”

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej cyberprzestępcy powrócili do oszustw na tzw. „dopłatę do paczki”. Podszywając się pod firmy kurierskie wysyłają SMS-y z informacją o konieczności kilkuzłotowej dopłaty do przesyłki oraz linkiem do strony, na której należy dokonać tej rzekomej dopłaty. Uważajmy – klikając w link umożliwiamy sprawcom wyłudzenie naszych pieniędzy.
„Twoje zamówienie trafiło do naszego magazyny z powodu przekroczenia wymiaru opakowania. Prosimy wysłać 1,19 zł…”, „Nastąpiło wstrzymanie przesyłki z powodu nadwagi. Zapłać 1,11 zł…”

Z całej Polski niemal codziennie napływają informacje o oszustach, którzy wymyślają różne historie, by wyłudzić nasze pieniądze. Tym razem cyberprzestępcy powrócili do popularnych sms-ów informujących o konieczności dopłaty do wysłanej paczki. Za powód podają przekroczenie dozwolonego limitu wymiarów, wagi bądź dezynfekcję paczki.
Po wejściu w link przesłany w takich wiadomościach, jej adresat jest automatycznie przekierowany na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, za pośrednictwem którego ma uiścić rzekomą niedopłatę. Następnie osoba nieświadomie wprowadza dane dotyczące swojego konta tj. login czy hasło, umożliwiając tym samym przechwycenie ich przez oszustów.

W metodzie tej oszuści również zamiast linku do płatności wysyłają link do aplikacji, która po pobraniu infekuje nasz telefon umożliwiając w ten sposób dostęp do niego niepowołanym osobom. Przestępcy mogą wówczas wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad danym kontem.

Gołdapscy policjanci przestrzegają przed tego typu smsami i aplikacjami. Ostrożnie i dokładnie czytajmy wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Nie wchodźmy w żadne linki, a tym bardziej takie, które odsyłają do bankowości elektronicznej. Poświęcając czas na weryfikację transakcji, którą mamy zaakceptować możemy uratować się przed utratą pieniędzy.


Aktualności

Powiązane artykuły