Domowe sposoby na naturalne zwalczanie objawów alergii wziewnej

alergia

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia. Na drzewach pojawiają się pierwsze liście, odżywa trawa, przylatują ptaki. To właśnie wiosną zaczyna się tak bardzo nielubiany przez alergików sezon na pylenie roślin i grzybów. Jak radzić sobie domowymi sposobami z objawami alergii? A może istnieją jakieś naturalne sposoby na alergię wziewną? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.

Jak rozpoznać objawy alergii wziewnej?

Do najczęściej występujących objawów alergii wziewnej należy przede wszystkim katar sienny. Jest to obfita, wodnista wydzielina z nosa. Pojawia się bardzo szybko po kontakcie z alergenem. Osoba, której nos nad produkuje wydzielinę odczuwa również blokadę w jego okolicy, która z kolei jest spowodowana obrzękiem błony śluzowej.

Kolejnym, bardzo dokuczliwym objawem alergii jest łzawienie oczu, a nawet alergiczne zapalenie spojówek. Charakteryzuje się świądem oczu, pieczeniem i zaczerwienieniem. Podobnie jak w przypadku kataru siennego – uczuleni mogą reagować nawet na sporadyczny kontakt z alergenem. Przy ostrej reakcji organizmu może dojść nawet do znacznej opuchlizny spojówek, która utrudni podnoszenie powiek.

Jak naturalnie zwalczyć objawy alergii wziewnej?

Zanim przejdziemy do zwalczania objawów alergii warto ustalić co ją powoduje. W tym celu dobrze jest udać się do lekarza rodzinnego, a w przypadku dziecka – do lekarza dziecięcego – który wypisze skierowanie na testy alergologiczne. To dzięki takim testom dowiemy się, jaki alergen wywołuje reakcję naszego organizmu i będziemy mogli mu przeciwdziałać o wiele skuteczniej.

Jak wyglądają testy alergologiczne? Najczęściej wykonuje się testy skórne punktowe. Są są najstarszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą wykrywania alergii wziewnych. Podczas ich wykonywania, na przedramionach lub plecach pacjenta aplikuje się krople wyciągów z alergenów. W tym celu używane są specjalne nożyki o długości 1mm, które nakłuwają skórę na głębokość 0,5mm. Jeśli po aplikacji alergenu pojawi się na skórze odczyn – rumień lub bąbel – oznacza to wystąpienie reakcji alergicznej.

Gdy już ustalimy, co wywołuje u nas alergię wziewną – najbardziej naturalnym sposobem jej zwalczania będzie usuwanie alergenów z najbliższego otoczenia. Warto zmieniać ubranie po każdym wyjściu z domu i zostawiać je w przedpokoju lub wynosić od razu do prania. Alergeny mogą również zatrzymywać się na włosach, stąd poleca się mycie ich codziennie. Szczególnie w sezonach w których występuje wysokie stężenie alergenów w powietrzu.

Dobrze jest, w ramach profilaktyki, usunąć z domu wszelkie przedmioty mogące gromadzić alergeny. Należą do nich dywany, zasłony, wykładziny a nawet.. regały i biblioteczki. Szczególnie, gdy alergia wziewna dotyczy kurzu.

Domowe sposoby na zwalczanie objawów alergii wziewnej

Jednym z najłatwiejszych sposobów na radzenie sobie z objawami alergii w domu jest oczyszczanie błon nosa i oczu. Nieocenioną pomocą będzie przemywanie 1-2 razy dziennie nosa wodą morską lub stosowanie co wieczór irygacji zatok.

W tym celu można nabyć gotowe zestawy w aptekach, dzięki którym cały proces będzie bezpieczniejszy dla naszego układu oddechowego. Żeby zminimalizować ilość alergenów podrażniającą oczy – warto przepłukiwać je solą fizjologiczną a także wymieniać soczewki kontaktowe codziennie.

Jeśli wolisz działać delikatniej – wzbogać swoją dietę w potrawy zawierające czosnek i cebulę. Napoje posłodź miodem, a do lekko przestudzonej herbaty dodawaj sok z czarnego bzu.

Kilka uniwersalnych zasad na koniec

Dobrze jest obserwować kalendarz pylenia roślin, jeśli masz alergię na ich pyłki. Regularnie sprzątaj mieszkanie, usuwając na mokro kurz i zanieczyszczenia ze wszystkich zakamarków. Profilaktyka to Twój największy sprzymierzeniec w walce z alergiami wziewnymi.


Porady

Powiązane artykuły