W Konsulacie Świętego Mikołaja oraz w Wilczym Szańcu

Jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki dzieci przeniosły się do magicznej krainy Świętego Mikołaja, a następnie cofnęły się w czasie do lat trwania II wojny światowej. W Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie czas świąt i zabawy trwa cały czas.

 

 

Święty Mikołaj osobiście oprowadził dzieci po swojej krainie, opowiadał o jej funkcjonowaniu, instruował i rozdawał prezenty. Zuchy i harcerze z 2. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” poznali tajniki wydmuchiwania i ozdabiania bombek. Wykonali samodzielnie świąteczne ozdoby różnymi technikami. Bawili się przy tym wspaniale. Następnie udali się do Gierłoży. Tutaj w atmosferze zamyślenia i smutku dzieci wędrowały wśród olbrzymich bunkrów poniemieckich.

Słuchali przewodnika, który uchylił im rąbek historii dotyczącej budowy Wilczego Szańca oraz postaci Adolfa Hitlera. Świat wojny to świat okrucieństwa, cierpienia i śmierci. W której rzeczywistości chciałyby żyć dzieci, w krainie zabawy czy w świecie wojny? Nie ma wątpliwości, jaki świat wybrały dzieci: „My nie chcemy więcej wojny, chcemy żyć życiem spokojnym… Szczęście, radość, niech okryje cały świat.”

Wyprawa została zorganizowana przez wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach realizacji projektu „Młodzież dzieciom”, na który otrzymali oni dofinansowanie. Wspiera nas Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi.

Za opiekę nad dziećmi dziękujemy nauczycielkom: druhnie Małgorzacie, pani Patrycji Dulewicz, pani Annie Jaremus-Furtan, pani Annie Janonis-Klimko.

Agnieszka Gutowska

 


Aktualności

Powiązane artykuły