Strony internetowe z certyfikatem SSL – czyli jak zwiększać bezpieczeństwo witryny

Strony internetowe na WordPress są często narażone na ataki ze strony hakerów. Dlaczego tak się dzieje? Wynikać to może z ogromnej popularności CMS-u, jakim jest WordPress. Wiedzie on nie tylko prym wśród systemów zarządzania treścią, ale także spora ilość związanych z nim wtyczek jest darmowa, co również determinuje o jego większej „podatności” na ataki hakerskie.

 

Strony internetowe z Certyfikatem SSL, zadbaj o bezpieczeństwo odwiedzających witrynę

Jednym z elementów, który w znacznym stopniu pozwoli na zmniejszenie niepożądanych ataków hakerskich, jest z pewnością Certyfikat SSL, który, można śmiało stwierdzić z roku na rok, staje się już niemal standardem. W szczególności, jeśli prowadzimy profesjonalną stronę internetową e-sklepu, za pośrednictwem, której nasi klienci dokonują płatności, zabezpieczenie ich transakcji na stronie www staje się jednym z najważniejszych elementów. Pomyślmy tylko, jak wielu klientów moglibyśmy stracić, gdyby nie zadbać o kwestie bezpieczeństwa.

 

Certyfikat SSL – definicja

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) wdrożony na stronie www, to stworzony w 1994 roku protokół, który ma służyć do zabezpieczania i szyfrowania transmisji strumienia danych, dając gwarancję ich poufności i integralności. Certyfikat SSL jest jednym z najczęściej wdrażanych protokołów na różnych stronach internetowych, w szczególności w sklepach online, na których szczególne zabezpieczenia są jeszcze bardziej pożądane. Popularność SSL wynika, głównie z jego bardzo wysokiej skuteczności, oraz możliwości zastosowania go na różnego rodzaju witrynach, co sprawia, że jest on naprawdę uniwersalnym narzędziem.

 

Na jakich stronach www powinno się wprowadzić Certyfikat SSL?

W obecnych czasach czy to prowadzimy profesjonalny sklep internetowy, czy bloga albo portal informacyjny jakiejś placówki, jesteśmy narażeni na ataki hakerskie, w szczególności strony www na WordPressie są łatwym kąskiem do włamania, nie można oczywiście z góry zakładać, że jeśli tylko zdecydujemy się na ten CMS, to od razu zostaniemy zaatakowani. WordPress posiada również szereg zabezpieczeń, które uniemożliwiają tego typu działania, ale ogrom darmowych pluginów sprawia, że nasza strona internetowa może być jeszcze łatwiejsza do zhakowania.

Wracając więc do powyższego pytania, na jakiej witrynie powinniśmy stosować Certyfikat SSL, możemy odpowiedzieć, że w zasadzie na każdej, jednak nie jest to wymóg, a Certyfikaty SSL stosuje się głównie tam, gdzie mamy dostęp do danych odwiedzających witrynę, jak np.:

●       sklep internetowy

●       strona internetowa placówki publicznej

●       strony www banków

●       poczty e-mail.

W powyższych przypadkach zawsze warto wdrożyć Certyfikat SSL, aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo danych.

 

Rodzaje Certyfikatów SSL

Można wyróżnić 3 rodzaje certyfikatów:

➢    Domain Validation – jest to podstawowy rodzaj certyfikatu, z tego też powodu stosuje się go zazwyczaj np. przy prowadzeniu bloga. Wydając ten certyfikat, zostaje przeprowadzona weryfikacja domeny. Certyfikat DV jest anonimowy, co oznacza, że nie potwierdza się tożsamości właściciela certyfikatu.

➢    Organization Validation – w tym przypadku certyfikat zostaje wystawiony nie tylko na podstawie weryfikacji samej domeny, ale również z weryfikacją tożsamości samej firmy, czy ososby ubiegającej się o niego. Daje to gwarancję, że strona internetowa jest wiarygodna i autentyczna, polecana do sklepów internetowych, czy stron placówek publicznych.

➢    Extended Validation – mówiąc kolokwialnie najwyższy możliwy level wśród certyfikatów SSL, aby został wydany, sprawdza się szczegółowe informacje jak np. status prawny. Ten certyfikat jest najczęściej wdrażany na stronach banków lub innych instytucji finansowych.

 

Podsumowanie

Tworząc strony internetowe, musimy zwracać szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzających, wdrożenie Certyfikatów SSL będzie dobrym posunięciem i z pewnością przyczyni się do zwiększenia zaufania.

 


Aktualności

Powiązane artykuły