Sprężarka tłokowa 100 l – czy warto inwestować?

Wybierając kompresor do warsztatu, garażu lub zakładu przemysłowego, wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest kupowanie nowego sprzętu, czy warto zainwestować w używany. Oczywiście należą one do urządzeń z zasady dość trwałych, przez co bez problemów i awarii są w stanie wytrzymać nawet bardzo intensywną eksploatację; szczególnie dotyczy to urządzeń sprawdzonych, renomowanych marek.

 

Z drugiej strony nigdy nie mamy pewności, jak dana sprężarka była użytkowana, jak mocno eksploatowana, i czy poprzedni właściciel odpowiednio o nią dbał.

 

Kupno sprężarki tłokowej 100 l

Sprężarka tłokowa 100 l to sprzęt szeroko wykorzystywany w różnego rodzaju zakładach i warsztatach. Z tego powodu znalezienie używanego sprzętu nie powinno przysporzyć zbyt wielu problemów. W praktyce okazuje się jednak, że wiele z tych urządzeń jest po prostu zaniedbanych, przez co ryzyko wystąpienia awarii, a co za tym idzie – kosztownego przestoju – jest znacznie większe niż w nowym lub odpowiednio konserwowanym i czyszczonym sprzęcie.

Aby zapewnić sprężarce długie, bezawaryjne życie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymianę oleju oraz czyszczenie.

 

Wymiany oleju w sprężarce tłokowej 100 l

Rolą oleju w sprężarce tłokowej 100 l jest zmniejszenie tarcia oraz konserwacja jej wewnętrznych części, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko uszkodzeń podczas intensywnej eksploatacji. Wymieniając olej, należy pamiętać, by stosować wyłącznie taki przeznaczony do kompresorów tłokowych. Należy także przestrzegać zalecanych przez producenta interwałów wymiany oleju. Zazwyczaj pierwsza wymiana powinna nastąpić po około 100 godzinach pracy nowego sprzętu, a kolejne co 300 h. Rozpoczynając pracę ze sprężarką, należy jednak upewnić się co do zalecanych wartości, jak również co do wymaganych parametrów oleju.

Przy wymianach oleju konieczne jest także wymienienie wkładek filtracyjnych w naolejaczu – sprawdzając używaną sprężarkę przed kupnem, należy zwrócić uwagę również na to. Nawet jeżeli w urządzeniu był wymieniany olej, ale wkładki już nie, w oleju mogą znajdować się zanieczyszczenia mogące spowodować awarię.

 

Przegrzewanie silnika

Sprężarka tłokowa 100 l podczas pracy jest poddawana przeciążeniom, pracując na wysokich obrotach. Stwarza to ryzyko powstawania wysokich temperatur. Oczywiście powinno temu przeciwdziałać wydajne chłodzenie, jednak obecność zabrudzeń na obudowie może to skutecznie utrudniać.

Dlatego nie należy decydować się na sprzęt, po którym widać, że nie był regularnie czyszczony również na zewnątrz. Jednak w wielu przypadkach nie widać na pierwszy rzut oka, czy o daną sprężarkę odpowiednio dbano. A to z kolei stwarza ryzyko zakupienia urządzenia, które nie zapewni pożądanej wydajności oraz odpowiednich parametrów.

 

Sprężarka tłokowa – czy warto kupić używaną?

Oczywiście, używane urządzenia są znacznie tańsze niż nowe. Jednak jest duże ryzyko, że oszczędność będzie tylko pozorna, a koszty napraw i serwisowania znacznie przekroczą sumę konieczną do zakupu nowej sprężarki. Nie mówiąc już o tym, że awaria sprężarki oznacza przestój w pracy, przez co zmniejszeniu ulegają zyski przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wybrać nowy kompresor?

Wybór nowego sprzętu oznacza przede wszystkim pewność, że jest on nieużywany, a co za tym idzie – w idealnym stanie, bez wcześniejszej eksploatacji. Dzięki temu może on bezawaryjnie pracować nawet przez wiele lat.

 


Aktualności

Powiązane artykuły