Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Zakładu Przyrodoleczniczego

Prokuratura Rejonowa w Olecku wszczęła śledztwo w sprawie Zakładu Przyrodoleczniczego. W zawiadomieniu skierowanym do, zawiadamiającego, Andrzeja Tobolskiego czytamy między innymi:

wszczęte zostało śledztwo pod sygnaturą PR 2 DS. 848.2020 w sprawie mającego mieć miejsce w okresie od 23.03.2017 r. do 7.12.2020 w Gołdapi, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Miasta Gołdap oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Gołdapi w trakcie przygotowania, rozpoczęcia i realizacji inwestycji „Budowa Zakładu Przyrodoleczniczego w Gołdapi”… Kopia pisma niżej.

Już samo wszczęcie przez prokuraturę śledztwa w tej sprawie jest bardzo istotnym krokiem. Poprzedzone to zostało przesłuchaniami świadków i analizowaniem wielu stron dokumentów. Tyle że faktu wszczęcia przez prokuraturę śledztwa nie należy mylić z postawieniem zarzutów, ani tym bardziej z oskarżeniem.

 

Natomiast wspomniany w zawiadomieniu artykuł 231 §1 Kodeksu Karnego mówi:

Art. 231

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

26 komentarzy do “Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Zakładu Przyrodoleczniczego

 1. xyz

  Niestety, szanowny Pan Redaktor nie zamieszcza nagrań z posiedzeń komisji, a szkoda bo może. Bez satysfakcji odsyłam na goldap.info gdzie zamieszczono nagranie z „konwersacji” obu panów. Tragedio ludzka, nasz guru nawet w tak podbramkowej sytuacji nie potrafi zachować choćby pozorów szacunku dla rozmówcy (nawet jeśli jest to p.Tobolski), a co gorsza dalej nie rozumie (że tak powiem) o co kaman………….
  Nie wstydzicie się mieszkańcy miasta i gminy swoich wyborów? Panie Tobolski, nie wstyd Panu, że w dużej mierze to Pana zasługa, że ten (cytat z pana AT) „mierny, ale i tak najlepszy kandydat ” wygrał kolejne wybory a teraz patrzeć na siebie nie możecie? A może to tylko „gra pod publikę”?

 2. Koleś

  To pierwszy krok. Oby prokuratura podeszła do sprawy tak jak powinna to zrobić prokuratura w pełnym tego słowa znaczeniu.

 3. Swobodny Dzordz

  Pozno juz, wiec tylko kilka zdan.

  Przesluchalem te 6 minut zapisu dzwiekowego z posiedzenia komisji („na innym portalu”) – sorry, p. Redakcjo ;

  Jezusie Nazarenski!!

  p. Przewodniczaca komisji, p. Zofio;
  p. Burmistrzu, panie… sierzancie;
  (i 14/15 skladu Rady), panstwo… zalosni;

  sparafrazuje Marszalka – wam kury sz***c prowadzac, a nie samorzadowa polityke robic!

  Boze – chron gmine Goldap…

  1. xyz

   Gołdapiak, widać żeś straszny cham, bo chamstwo, chamstwem poganiasz. Może coś modrego napisz w ta macie, a nie osobiste wycieczki uskuteczniasz. Może ty kierowca na chińska wyprawę byłeś.
   A panu Redaktorowi to się dziwię, bo podobno komentarzy z prywatą nie zamieszcza, czy to osobista uraza do Swobodnego Dzordza daje Panu prawo tak wybiórczo dopuszczać komentarze do publikacji.?

 4. KTOŚ

  Mam nadzieję,że Prokuratura rzetelnie zbada wszystkie wątki w tej sprawie i winni zostaną ukarani. Będzie to przestrogą dla innych osób, które nie dbają o finanse publiczne. W Gołdapi , we władzach potrzeba ludzi uczciwych, kompetentnych, z wiedzą i szacunkiem do obywateli.Gołdap to cudowne miasto, które pięknie się rozwijało.Powiew wiosny już się czuje w powietrzu ….

  1. zorro

   Smutne to ,ale konieczne . Powinno być nauką i przestrogą dla inny.
   Tak ,Gołdap i region jest to miejsce niepowtarzalne w pozytywnym tego słowa znaczeniu .

 5. Malcolm

  W cytowanym już przez komentatorów nagraniu, burmistrz mówi na temat budowy zakładu, że ” nie jest jakoś szczególnie zaniepokojony”. Gratuluję dobrego samopoczucia. Budowa stoi ponad 8 miesięcy, kontrole i oficjalne zarzuty różnych instytucji wobec sposobu prowadzenia inwestycji, ale burmistrz „nie jest zaniepokojony”.
  Może procenty uderzyły do głowy? A dokładnie 15%?
  Urzędnicy, okręt na którym płyniecie tonie, a wasz kapitan, nie patrząc na was i na to że się topicie, dalej każe wam dorzucać do pieca. Macie szanse pokazać że jesteście przyzwoitymi ludźmi i ocalić swój honor i stanowiska pracy. Współpracujcie z prokuraturą. Zachęcam też do tego gołdapskich przedsiębiorców!

 6. Latający Holender

  Powinni przyjrzeć się jeszcze pobieranym dodatkom specjalnym przez Annę Rawinis i innym bliskim Tomasza Luto.

 7. Temida

  Kilka tygodni temu burmistrz udzielił wywiadu dla Teraz Gołdap i mówił ,że zakończenie budowy zakładu przewiduje w czerwcu. Tylko nie pamiętam ,czy podał rok ? Ja w razie czego szykuję garnitur na uroczyste otwarcie , a burmistrzowi sugeruję żeby oddał pierwszy skok na główkę, do (-myślę), pustego basenu.
  A tak serio to jesteśmy pośmiewiskiem i utraciliśmy wizerunek w gremiach władzy. A wszystko przez jednego człowieka. O przepraszam , przecież to zdecydowana większość radnych przyglądała się temu i wszystko aprobowała. Wstyd i niedowierzanie ,że coś takiego mogło się
  wydarzyć. Należy docierać do wszystkich mieszkańców i wystarczy mówić prawdę .Jeszcze nie wiadomo ile stracimy kasy , a to zaboli nas najbardziej.

 8. Świetlicowy z Jabłońskich

  Przesłuchałem fragment komisji udostępniony na portalu goldap.info
  Pomijam już to, że burmistrz nie jest zdolny do chociażby zawoalowanego przyznania, że i jemu, o którym wszem i wobec wiadomo, że jest stygmatyzowany dogmatem o nieomylności, może przydarzyć się taki drobny błąd, jak przepłacenie inwestycji o 9 milionów złotych, czy jakieś tam nic nieważne zatrzymanie budowy tzw sztandarowej budowy.
  Zastanawia mnie inny fragment wypowiedzi nieomylnego w stosunku do radnego Tobolskiego.
  „ja tylko powiem, że … przeciwko panu prokuratura też będzie wszczynać pewne postepowania”
  Panie Luto. Są trzy możliwości
  Albo pan wiedział o jakichś przestępstwach pana Tobolskiego i pan ukrywał je przed organami ścigania, co jest przestępstwem i czekał pan na stosowna okazję by wyciągnąć to wtedy, kedy AT będzie niegrzeczny
  Albo pan próbuje przestraszyć swojego oponenta. Uważaj mam haki. Jak będziesz podskakiwał to wiesz…
  Albo w cudowny sposób, niezależnie od działań Tobolskiego, otrzymał pan informacje o jego przestępczych czynach.
  W tę trzecia możliwość oczywiście też wierzę. Tak jak się wierzy w cuda.
  Powiem otwarcie. Pachnie mi tu zemstą albo szantażem.
  A jakiś tam zakład przyrodoleczniczy, jakieś miliony publicznych pieniędzy, jakieś tam dokształty z publicznych pieniędzy, to drobiazgi, którymi nie warto zawracać sobie głowy.
  Panie Luto.
  Płynie pan, ale kra już nad panem zamarza, by zacytować klasyka…

  1. Ania

   Luto nie jednemu zamyka usta poprzez zastraszanie.

 9. Anonim

  Jakie ładne gwiazdeczki Redakcjo

 10. Nikodem Dyzma

  Niech sprawiedliwość zatryumfuje. Niech prokuratura oczyści nasz urząd ze szkodników.
  Zakład Przyrodo-Leczniczy to nie jedyny godny uwagi występek sierżanta luto.

 11. Kontrola najwyższą formą zaufania

  Jak to już wygłosił w swoim wywiadzie jaśnie panujący nam Muchomorek – lubimy i zapraszamy kolejne kontrole, dzięki nim wiemy jak zarządzać lepiej, bo bez nich jest słabo. Ciekawe co my jako mieszkańcy zyskamy po aktualnie prowadzonej. Czekamy na sprawozdanie, może medialne?
  http://bip.goldap.pl/files/files/WA.0003.7.2021_ODP.pdf

  1. xyz

   Co przyniesie dla nas Gołdapian….. Mam nadzieję, że wolny fotel wodzą.

 12. Olśniony blaskiem oblicza

  Brawo, brawisimo, jedyny i słuszny zwycięzca – prezes, opozycjonista, intelektualista, tytan promocji i zapierający dech w piersiach kreator i mózg operacji radny Wasilewski. Boszeeee.
  http://bip.goldap.pl/mfiles/1289/3/29516/z/za-cznik-do-zarz-dzenia-955.doc
  Nawet ekologia przegrała z jego naturą i egzemplifikacją funkcjonowania CIT – koszty stabilne pomimo sytuacji, jedyne 180 tys PLN.
  http://bip.goldap.pl/files/files/WA.0003.5.2021_ODP.pdf

  1. Anonimowy malkontent

   No co wygrał, bo nikt nie wiedział jak to zrobić i gdzie ogłoszono na to konkurs. A on wiedział bo przecież od tego jest. I tak koło informacji ważnych, dla ewentualnych oferentów zamyka się do grona wtajemniczonych „wszechwiedzących”. Pozdrawiam tych w niewiedzy. Żenada kroczy z pychą.

  2. Hej

   Ebrima. Zgodnie z polną refleksją. Wszyscy radni zaakceptowali program współpracy z organizacjami pozarządowymi. Później ogłoszono konkurs ofert, o którym informowano na FB, Gołdap.info, BIP. W konkursie spółka autora nie wzięła udziału, która powinna, ale pan drogi musi przecież gdzieś wylać poty. Później pyta każdy czemu aż tyle. Dobre pytanie. Skąd tyle nienawiści, a niby normalni ludzie. Fajne małżeństwo. Czemu tak szczują?;)

   1. Tytus Wasylus

    Roma locuta cosa finita.
    Polne ścieżki są najlepsze – jak to na „salonach” mówią. Można na innych zwalić no i zawsze bliżej do korytka, a i na ambonę można trafić 😉

   2. Swobodny

    @Hejoo

    Zdaje sobie sprawe, krynico intelektu, ze ty ponad poziomy wylatywywujesz, i kudy nam, goldapskim poczciwinom, do zapetlonych wielokrotnie sprzezen zwrotnych twoich niedoscignionych synaps….

    Tym niemniej…

    Gdybys tak laskaw byl, raz jeszcze, tak wiesz – jak przyslowiowej krowie na rowie – tak powoli i dostojnie, wytlomaczyc miejscowej populacji: o co ci biega, geniuszu?

    I tak, by the way: do not drive drunk.

 13. Polano

  Kocham kaszankę z cebulką i nie wiem jak się od niej odzwyczaić.

  1. Tytus Wasylus

   Zjedz na ambonie.

 14. Irek

  Jest nadzieja, żeby oczyszczać urząd. Nie możemy pozwolić, żeby urzędnicy byli bezkarni i marnowali nasze pieniądze.