Policjanci ostrzegają!!! Oszuści mają nowy sposób działania

Pojawiła się nowa metoda wyłudzania pieniędzy – tym razem oszuści pod lupę wzięli osoby sprzedające towar na platformach aukcyjnych. Sprzedajesz coś na portalu ogłoszeniowym? Uważaj. Oszuści wykorzystując karty i aplikacje płatnicze opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Zachowajmy szczególną ostrożność przy jakichkolwiek transakcjach finansowych.

 

Oszuści nie znają granic w swojej pomysłowości. Wymyślają kolejne, coraz to nowsze metody w celu wyłudzenia pieniędzy. Dlatego też policjanci ostrzegają, aby korzystając z Internetu być czujnym i zachować szczególną ostrożność. Tym razem celem oszustów jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego.

W ostatnim czasie dwie mieszkanki naszego miasta próbując sprzedać przedmioty na znanym serwisie ogłoszeniowym stały się ofiarami przestępstw. Kobiety były przekonane, że korzystają z bezpiecznych przelewów w danym serwisie, w rzeczywistości znajdowały się na innej stronie, która łudzącą przypominała dany portal ogłoszeniowy.

Jak wyglądał schemat działania oszustów? – Za każdym razem był taki sam. Po wystawieniu przedmiotu do sprzedającej zgłaszał się zainteresowany zakupem potencjalny klient (w rzeczywistości oszust). Osoba ta w rozmowie poza portalem (w komunikatorze WhatsApp) poinformowała sprzedającą, że chciałaby zapłacić poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba było wejść i wypełnić formularz, m. in. dane swojej karty płatniczej, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Niczego niepodejrzewające gołdapianki weszły w link. Przekonane, że są na stronie serwisu, w którym wystawiły przedmiot, wykonywały krok po kroku wszystkie polecenia m. in. wpisywały dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej. W konsekwencji zamiast uzyskać pieniądze za sprzedane przedmioty, jedna z kobiet straciła z konta odpowiednią kwotę. Druga z kobiet dzięki czujności pracowników banku odzyskała pieniądze.

 

Jak nie dać się oszukać?

·       Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach.

·       Samodzielnie wpisuj adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzaj zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

·       Korzystając z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzaj zawsze, czy zawiera polskie znaki

·       Podając dane karty bankowej zachowaj szczególną ostrożność.

·       Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdź, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcesz przelać – to może Cię uratować przed utratą pieniędzy.

 

Kupując i sprzedając w Internecie zachowajmy czujność!

KPP Gołdap

Grafika: pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły