Pasowanie na czytelnika w „Trójce”

Teatrzyk przy stoliku z okazji uroczystego pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusz Kościuszki w Gołdapi.

 

W ostatnich tygodniach w bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

Zajęcia czytelnicze tradycyjnie przyjęły formę teatru przy stoliku. Tym razem czytana była bajka „Kot w butach”, z której wypływał słusznie zauważony przez młodych słuchaczy morał, ukazujący, iż nieważne są pieniądze, majątek i posiadłości, lecz dobro w sercu, miłość i szacunek do drugiego człowieka. W role bohaterów słuchowiska wcieliły się nauczycielki: Aneta Jagłowska – młynarz, Ewa Zaremba – najstarszy syn, Anna Waraksa – młodszy syn, Barbara Trzaska – najmłodszy syn, Janek, Katarzyna Miernik – królewna, Katarzyna Witczak – kot w butach, Anna Janonis-Klimko – król, Urszula Iwanicka – czarnoksiężnik, Justyna Kołodziej – narrator.

Po wysłuchaniu utworu dzieci odpowiadały na pytania dotyczące jego treści. Kolejnym zadaniem był quiz i tu uczniowie mogli popisać się znajomością znanych i lubianych od wczesnego dzieciństwa bajek, baśni i wierszyków. W nagrodę za poprawne odpowiedzi otrzymywały zakładkę do książki. Na koniec pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami poszanowania książek oraz regulaminem biblioteki szkolnej, a uwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika i wypożyczenie pierwszej książki z biblioteki szkolnej. Świeżo upieczeni czytelnicy otrzymali również pamiątkowy dyplom do klasy.

Przyjęcie pierwszaków w poczet czytelników biblioteki szkolnej jest niezmiernie ważne ze względu na wyrabianie nawyków czytelniczych od najmłodszych lat. Czytanie ma wiele zalet, jeżeli chodzi o edukację oraz wszechstronnie kształtuje osobowość dziecka. Dobrze dobrana literatura oddziałuje na nie wychowawczo, pomaga w poznaniu świata, kształtuje poglądy, wpływa na wybory form postępowania i indywidualny rozwój, rozwija wyobraźnię, wzmacnia to, co w młodym człowieku najlepsze oraz wzbogaca słownictwo i krąg doświadczeń życiowych.

Justyna Kołodziej i Katarzyna Witczak


Aktualności

Powiązane artykuły