Kursy RYA – o czym i dla kogo?

Żeglarstwo to sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy. Zainteresowanie tą dziedziną powinno być poparte szeroką wiedzą, nim przejdzie się do praktyki. Uzyskać ją możesz uczestnicząc w kursach RYA. Co kryje się pod tym skrótem i kto dokładnie może z nich skorzystać?

RYA, czyli Royal Yachting Association

Royal Yachting Association to powstała w 1875 roku brytyjska narodowa organizacja żeglarska i motorowodna, która doceniana jest na całym świecie. Wyznacza ona bowiem ujednolicone, standardowe zasady, obowiązujące wszystkich wodniaków i profesjonalnych żeglarzy, i na ich podstawie prowadzone są dla nich różnorodne szkolenia. Organ ten jest organizacją zajmującą się szkoleniami z zakresu m.in. rejsów jachtowych i motorowerowych, łodzi sportowych, skuterów wodnych czy windsurfingu. Akredytowane centra Royal Yachting Association można znaleźć nie tylko na terenie całej Wielkiej Brytanii, ale również w 57 innych krajach świata.

Czym są kursy RYA?

Szkolenia RYA przygotowują miłośników pływania do żeglarstwa rekreacyjnego oraz komercyjnego. Ich zakres będzie zależny od tego, w czym dokładnie chcesz się specjalizować pływając na wodzie lub na jakim poziomie wiedzy aktualnie jesteś. Uczestnicząc w nich możesz uzyskać certyfikat, który pozwoli Ci nie tylko realizować swoje żeglarskie pasje okazyjnie, ale także umożliwi Ci pracę zawodową. Kursy RYA w ośrodku szkoleniowym Fair Wind możesz dobrać pod kątem np. zakresu nawigacji morskiej czy przygotowania do pełnienia funkcji radiooperatora.

Kurs radiooperatora SRC

Prawidłowa komunikacja między statkiem a linią brzegową to podstawa bezpieczeństwa każdego obiektu pływającego po wodzie. Certyfikat radiowy SRC, czyli Short Range Certificate, może ją zapewnić. Aby go uzyskać, należy ukończyć kurs radiooperatora SRC, który nadaje prawo do stosowania radiotelefonu VHF w służbie morskiej.

Takie szkolenie powinien odbyć każdy skipper i żeglarz morski. Kurs radiooperatora SRC to zagadnienia z zakresu m.in. praktycznego użycia radiotelefonu VHF, obsługi kanałów VHF, prawidłowej komunikacji na poziomie statek-stacja brzegowa czy z zapoznania się z systemem GMDSS. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, zapoznanie z najważniejszymi procedurami oraz naukę samodzielności w zakresie obsługi radiotelefonu. Zapisz się na kurs RYA SRC w ośrodku Fair Wind i posiądź umiejętności, które pozwolą Ci zachować zimną krew w każdej sytuacji.

Szkolenie RYA z nawigacji morskiej

Chciałbyś spełnić swoje marzenie i zostać samodzielnym skipperem? Wpierw musisz ukończyć kurs nawigacji morskiej. Ośrodek Fair Wind oferuje takie szkolenia na trzech poziomach:

  • Właśnie zaczynam, czyli Essential Navigation & Seamanship;
  • Żegluję kilka lat, czyli Day Skipper Shorebased;
  • Samodzielnie prowadzę rejsy, czyli Coastal Skipper / Yachtmaster Offshore Theory.

Pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem nawigacji i procedurami bezpieczeństwa. Essential Navigation & Seamanship obejmuje zagadnienia przygotowujące do pilotażu, takie jak odczyt wykresów, nawigację wizualną i elektroniczną, zasady ruchu wodnego czy chociażby świadomość przypływów i odpływów. Kolejny poziom, Day Skipper Shorebased, poszerza podstawową wiedzę o m.in. podstawy nawigacji przybrzeżnej i pilotażu, ustalanie pozycji, przepisy kolizyjne oraz procedury awaryjne. Coastal Skipper / Yachtmaster Offshore Theory zaś jest szkoleniem przeznaczonym dla doświadczonych skipperów, których umiejętności powinny obejmować także kształtowanie kursu, sporządzanie i interpretację prognoz czy przepisy celne oraz akcyzowe.

Kursy na podstawie Royal Yachting Association to gwarancja obszernej wiedzy, która potwierdzona odpowiednim certyfikatem jest uznawana w wielu miejscach na świecie. Dzieje się tak, ponieważ każde szkolenie RYA to nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne, bazujące na ogromie wiedzy teoretycznej i zapewniające każdemu kursantowi odpowiednie zdolności, niezbędne w żegludze. Po ukończeniu takiego szkolenia w Fair Winds możesz nie tylko czuć się na wodzie pewnie, ale i bezpiecznie, nie zagrażając również innym obecnym na wodzie. Nie czekaj dłużej i zapisz się na wybrane szkolenie, a przyszłe lato spędzisz robiąc to, co kochasz!


Porady

Powiązane artykuły