Zimowe warunki. Kierowco uważaj na drodze

Powiat gołdapski nawiedziła zima. Panująca aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i innych uczestników dróg. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Zimowa aura nawiedziła nasz region, drogi i chodniki pokryły się śniegiem i są oblodzone. Przy takiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność a kierowca może nie zapanować nad samochodem i wpaść w poślizg. Ważne jest zatem, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Podczas kierowania pojazdem należy zachować bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami – im gorsze warunki tym większy odstęp. Szczególną uwagę przy takich warunkach na drodze należy zwrócić wykonując manewry wyprzedzania, wymijania czy też skrętów. Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych.

Do pieszych apelujemy o rozwagę, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten może znacznie się wydłużyć.

Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe. Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowcy. Używajmy odblasków w każdych warunkach, również w obszarze zabudowanym.

KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły