List do redakcji

Analiza niektórych fragmentów krótkiego wywiadu z Tomasza Rafała Luto na portalu TerazGoldap (20stycznia 2021). W cudzysłowie wypowiedzi T. Luto.

 

Zakład przyrodoleczniczy

1 min 20 s. – 2 min. 45 s: „Myślę, że w pierwszej połowie tego roku inwestycja dobiegnie końca.”

Nie powiedział, że budowa została wstrzymana przez inspektora nadzoru z powodu rozbieżności w dokumentacji. Nie wspomniał, że była to samowola budowlana. Nie zająknął się, że przepłacił 9 mln zł. Przepłacił nasze 9 milionów z naszego budżetu. Nie zająknął się, dlaczego budowa jest zamknięta. Skłamał, że „przeprojektowanie” wynika z inicjatywy gminy, by zakład się bilansował.

 

Zakup Skody

7 min 59 s.: „Ja nie wiem, nie ja układałem tutaj specyfikację przetargową… Wcześniej też były kupowane samochody za podobne kwoty.”

Kłamstwo. Akurat samochód osobowy był dużo tańszy.

„Nie wiem, czy jest tu jakiś problem.”  

Dla burmistrza nie. Dla nas tak.

Pytanie redaktora: „Można było zaoszczędzić, sprawdziliśmy to, samochód o podobnych parametrach w tym czasie można było kupić o 70 tys. taniej.”

„Moi pracownicy wybrali taką opcję.” 

Biedny burmistrz – nie wie co robią jego pracownicy. To oni mu wcisnęli full wypas.

 

Środki niewykorzystane na 450 lat Gołdapi

11 min 05 s.: „To radni będą decydować na co te środki wydać, na co przeznaczyć.”

To już bezczelność. Bez inicjatywy burmistrza rada nic nie może.

Pytanie – o jakie środki chodzi?

„Nie pamiętam.”

Panie burmistrzu. To po co pan tam jest?

„To rada decyduje o przesunięciach środków finansowych.”

Po pierwsze nie wszystkich, a po drugie bez inicjatywy burmistrza rada nic nie może. Wygodne kłamstwo powtarzane od zawsze.

 

Cyfryzacja w urzędzie

13 min 28 s.: „Nie pamiętam – to pytanie trzeba skierować do pani sekretarz.”

Chłop nic nie wie, nie pamięta, kręci. O wszystkim decydują pracownicy i rada. A on bidny ani dudu. Taki demokrata.

Panie Luto. Koniec ogólników. Tylko konkrety. Będziemy uważnie się panu przyglądać. I informować mieszkańców.

 

Imię i nazwisko autora listu znane redakcji

 

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

20 komentarzy do “List do redakcji

 1. Nieufna

  Taki on jest ten burmistrz. Szkoda Gołdapi.
  Ślizga się na wyświechtanych ogólnikach, bo nie ma nic do powiedzenia.
  Racja. Trzeba mu się uważnie przyglądać. I rozliczać.
  Gołdapianie są ufni do czasu.
  Burmistrz traci zaufanie. Ma chłop niedobry charakter.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Kancelista

  Wywiad jak wywiad. Jak i poziom prezentuje rozmówca wiadomo nie od dziś. Nic nowego. Ale ten wywiad powinni obowiązkowo wysłuchać wszyscy urzędnicy podlegli lub zależni od Tomasza Luto. Szczególnie Ci, którzy zaufali, że za Tomasza będzie im dobrze i to dla nich życiowa szansa. To właśnie dla nich lektura obowiązkowa. Dlaczego?
  Jak zauważyliście sam Tomasz Luto nie jest niczemu winien, za nic nie odpowiada, to nie jego decyzje. Pod wszystkim dyskusyjnym i kłopotliwym każe podpisać się komuś innemu. Zrzuci na was drodzy urzędnicy winę za wszystko co będzie sprzeczne z prawem, dyskusyjne lub wprost przestępcze. Za wszystko oskarży Was, odsunie od siebie i rzuci na pożarcie. Nie będzie miał litości i nie pomoże Wam to, że obiecał ochronić, pomóc lub byliście wobec niego fair.
  Współczuję Wam ale czas by dojrzeć jaka jest prawda już minął.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. Ulga

  Nasza gmina by zyskała, gdyby Pan Burmistrz, zamiast do zasiadania w radach nadzorczych spółek, podszkolił się z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. ZWOLNIENIA, o których ciągle mówi, wynikają wprost z ustawy (np. grunty pod wodami powierzchniowymi) i nie zależą od czyjegoś widzimisię. Rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić inne zwolnienia przedmiotowe, ale chyba tego nie robi. Natomiast Pan Burmistrz decyduje o ULGACH podatkowych tj. na wniosek podatnika może 1.umorzyć zaległość podatkową, 2.odroczyć lub rozłożyć na raty zaległość podatkową, 3.odroczyć lub rozłożyć na raty należność podatkową. To wszystko. Dobrze, żeby wyrażał się precyzyjnie i nie wprowadzał ludzi w błąd.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Ryży

  Luto jak zwykle kłamie. 12 stycznia w wywiadzie dla Gołdap.info mówił, że budowa zakładu przyrodoleczniczego zakończy się w I kwartale bieżącego roku. Minął niespełna tydzień a budowa już wydłużyła się o 100% i zakończy się w I połowie tego roku zgodnie z powyższym wywiadem. (fragment usunięty przez redakcję). Za chwilę oznajmi nam, że budowa zakończy się w przyszłym roku… a co tam… kupię jeszcze moim paniom po skodzie i budowę zakończymy za 3 lata. O!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Pozdrawiam serdecznie

   Dzień dobry Państwu!

   Witam Państwa w kolejnym odcinku teleturnieju „Gdzie jest prawda?” Dla zwycięzcy dzisiejszego odcinka przygotowaliśmy maskotkę „kłamczuszka Tomaszka”.

   Pytanie:
   Kiedy zostanie otwarty Zakład Przyrodo-Leczniczy w Gołdapi? Wszystkich odpowiedzi udzielił Tomasz Luto lub jego zastępczyni a odpowiedzi zostały udzielone w przeciągu tygodnia. Czy:

   I kwartał 2021 r. – wywiad goldap.info https://www.youtube.com/watch?v=Q75QrLih2cA

   I połowa 2021 r. wywiad https://www.facebook.com/TerazGoldap/videos/1307788009589159

   koniec 2021 r. https://olsztyn.tvp.pl/51856077/uzdrowiska-w-regionie-czy-stana-sie-wizytowka-warmii-i-mazur

   Fajnego mamy tego burmistrza, takiego niezbyt prawdomównego 😉

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. M

   Budowa ZPL wstrzymana przez kierownika budowy w czerwcu, potwierdzona zasadnością wstrzymania przez inspektorów nadzoru: budowlanego koordynatora, insp. elektryka i Panią insp. Sanitarnik, do tego zasadność wstrzymania i brak możliwości wznowienia robót budowlanych potwierdzili kierownicy robót branżowych tj. kierownik robót branży elektrycznej i kierownik robót branży sanitarnej. To wszystko jest zapisane w dzienniku budowy. Ponadto siódmą osobą wg. mnie najważniejszą, zasadność wstrzymania robót budowlanych potwierdził Inspektor Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Olecku. Inwestor mocno nabroił wdrożył do realizacji inny projekt niż ten na który uzyskał pozwolenie na budowę. Przez pierwsze 9 miesięcy inspektorem był Pan kierownik referatu WIK Duchnowski, który z niewiadomych przyczyn wdrożył do realizacji inny projekt niż powinien. Następnie zrzekł się tej funkcji. To wszystko jest zapisane w dzienniku budowy. Mam nadzieję, że niedługo redakcja opublikuje te i inne dokumenty, które wkrótce otrzyma.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Ciekawa

    Czy to prawda, że pomimo wstrzymania budowy budowlańcy cały czas pracują?

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
    1. M

     Wcześniej trwały prace zabezpieczające obiekt przed dewastacją dach, obróbki szklenie okien. Teraz obiekt zamknięty.

     Nikt jeszcze nie głosował.
     Please wait...
     1. Pytający

      A co, tym czasem robi Marian Podziewski. Czy cały czas na naszym, gminnym garnuszku dyrektoruje wstrzymanej budowie? Właściwie jaką funkcje za gminne wynagrodzenie pełni Marian Podziewski, jakie są jego obowiązki? Chyba, ze to już historia. Czy ktoś ma orientację, czy też jest to temat tabu?

      Nikt jeszcze nie głosował.
      Please wait...
 5. Kilku komentarzy nie zamieściliśmy (m.in. zniekształcone nazwiska i obraźliwe określenia)…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. Do tego momentu to ja dzierżyłem „palmę pierwszeństwa” w kłamstwach według Pana Burmistrza Luto i Przewodniczącego Hołdyńskiego. Czyżby Pan Luto chciał mnie wyprzedzić ?
  Gram fair, więc dorzucę iż nie ma możliwości żeby Zakład Przyrodoleczniczy został oddany do końca czerwca 2021 r. Uważam ,że nawet do końca bieżącego roku nie uda się tego udostępnić dla turystów z pozwoleniem na użytkowanie.
  Przypominam ,że każdy miesiąc przynosi ponad 300 000 zł strat z tytułu braku przychodów.
  To wynika z hurra-optymistycznych deklaracji Tomasza Luto ,że Zakład będzie odwiedzało 50 000 ( pięćdziesiąt tysięcy ) ..pensjonariuszy .Czytajcie ulotkę pt. „Skandal stulecia w Gołdapi ”
  Andrzej Tobolski

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 7. Obserwator

  Jeszcze jeden kamyczek do ogródka naszego burmisia: czyż prawdą jest, że gołdapscy celebryci w osobach P. Starosty i P. Burmistrza zostali zaszczepieni na 19 w 0 terminie? pozdrawiam oczekujących w kolejce na szczepienie.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. xyz

   Nooo każdy wie, wielkie intelektu trzeba chronić.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
  2. Babka przed szczepieniem

   A jak okaże się to nieprawdą, Obserwatorze, to co wtedy zrobisz? Też publicznie tu napiszesz, „czy nie prawdą jest, że gołdapscy celebryci w osobach P. Starosty i P. Burmistrza zostali zaszczepieni na 19 w 0 terminie?”

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 8. KTOŚ

  Zachowanie i sposób wypowiadania się przez burmistrza to obraz jaki wynosi się z domu rodzinnego. Czym skorupka za młodu nasiąknie….Człowiek z klasą ma honor, potrafi merytorycznie rozmawiać, mieć argumenty do rozmowy. Jeżeli w przestrzeni publicznej na temat burmistrza są same krytyczne uwagi to gdyby miał klasę i honor-to z klasą by podał się do dymisji.Mali ludzie mają wybujałe swoje ego i będą do końca wmawiać,że to nie ja, to oni winni….np. wybrali taki drogi model Skody.Gołdapianie zasługują na burmistrza na duże B.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 9. Książę Machiavelli

  „Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad wiedział, nie powiedział i to było tak.”
  Ten wybór burmistrza w Gołdapi to porażka demokracji. Ten człowiek zgodnie w tym co wygłasza nie ma żadnych kompetencji do zarządzania i kierowa nia nikim i niczym. Najlepsze w tym wszystkim jest to że on sobie nawet nie zdaje sprawy, że prawda prędzej czy później wyjdzie na jak i że to on jako burmistrz odpowiada za wszystkie decyzje podejmowane w urzędzie. Oczywiście odpowie prędzej czy później za to tak jak i jego poplecznicy. Pseudo-wiedza kosztuje.
  No cóż – cel uświęca środki, a oliwa sprawiedliwa.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. NoJa

   Jestem burmistrzem – i co mi zrobicie !

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
   1. Uczestnik wycieczki urzędników do Ułan Bator

    Naślemy kolejną kontrolę, tym razem z ministerstwa KULTURY i NAUKI 😉

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...
 10. Myśliwy

  Pytanie, dlaczego Pan Luto nie wpisuje się do książki polowań i zajmuje ambonę?. Ja rozumiem, że nie należy do koła łowieckiego i domyślam się, że łowczy wypisał mu odstrzał. Ale obowiązkiem każdego myśliwego jest wpisać się do książki polowań przed zajęciem danej ambony.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 11. Zafascynowana szczerością

  Burmistrz nie miał pojęcia o tym, że pracownicy tak sporządzili specyfikacje, że wynikiem przetargu musiał być najdroższy na rynku model. To pracownicy dla dobrego szefa przygotowali taką niespodziankę. Dobry człowiek musi być z tego burmistrza. I wspaniały szef. I nieprawdą jest, że pracownicy często korzystają z porad i usług znanego w Gołdapi lekarza od depresji. To wredne pomówienia. Gdyby tak było, wybrali by mu na pewno bez skórzanej i ciemnej tapicerki, tylko zwykły welur, żeby się szybko przetarł. I bez napędu na cztery koła, mimo, że szef często w terenie. I bez przyciemnianych szyb, bo i po co. Przecież jest transparentny. I moc byłaby nie 240 KM ino jakieś 100 może 115. I nie za 186 tysi, a na przykład za 110.
  Jak szefu w porzo, to i podwładni potrafią się postarać
  Ludzki pan to i bryka full wypas.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...