Gołdap błyszczy na mapie ekodziałań: Ekowalentynki 2021

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gołdapi i okolic do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej EkoWalentynki 2021. Lokalnymi koordynatorami są – Alina Oleszczuk i Klub Naszej Ziemi Przyjaciele Przyrody, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi.

 

Celem akcji jest promocja selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W „EkoWalentynkach”(pierwsza edycja w 2010 r.) uczestniczyło do tej pory ponad 1000 lokalnych partnerów, którzy zebrali ponad 10 mln sztuk zużytych baterii.

– Pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat, np. selektywna zbiórka zużytych baterii, jest najlepszym dowodem troski o naszą planetę – mówi Dominik Dobrowolski – pomysłodawca i główny organizator akcji w Polsce.

Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., Electro-System Organizacja Odzysku SEiE S.A. i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu zużytych baterii oraz elektroodpadów.

– Partnerami EkoWalentynek w naszym mieście są oczywiście mieszkańcy Gołdapi i okolic, Nadleśnictwo Gołdap, Starostwo Powiatowe w Gołdapi oraz Urząd Miejski w Gołdapi – informuje Anna Budzińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi

– Zapraszamy do „Dwójki” (akcja trwa od 1 do 14 lutego) oczywiście z zachowaniem bezpiecznego reżimu sanitarnego. Na wszystkich zbieraczy elektrogratów czekają puste pudła na baterie i oczywiście niespodzianki – dodaje Alina Oleszczuk – lokalna koordynatorka

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami? Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi. Zużyty sprzęt może zawierać np: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon; które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska! Za wyrzucenie elektroodpadów w miejsca do tego nieprzeznaczone grożą wysokie kary pieniężne – do 5000 zł!

Symbol ten oznacza, że nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu i zużytych baterii razem z innymi odpadami.

Pamiętaj! Każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i ZSEE zapobiega szkodliwym skutkom dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY!

Niech utwór „Nasze miasto Gołdap”, wykonany przez gołdapskich muzyków i gołdapskie dzieci promuje nasze działania i zagrzewa do Ekowalentynkowej akcji.

 

Gołdapianko, Gołdapianinie przynieś baterie, drobne elektrośmieci. Spraw, aby Gołdap stale błyszczała na mapie ekodziałań w Polsce i na świecie:)

Koordynatorka akcji – Alina Oleszczuk

Powiązane artykuły