Co musisz wiedzieć o podłogowym ogrzewaniu?

co musisz wiedziec o ogrzewanie podlogowym

Nowoczesne budownictwo coraz częściej odchodzi od różnych tradycyjnych rozwiązań, które dziś nie należą już do najbardziej wydajnych. Zmiany dotykają także sposobów ogrzewania. W nowych domach lub mieszkaniach coraz częściej spotyka się podłogowe ogrzewanie. Do jego największych zalet należy wysoki komfort i estetyka. Cała konstrukcja znajduje się pod podłogą, schowana przed wzrokiem domowników oraz ich gości.

Brak klasycznych grzejników dodaje wnętrzu elegancji, a także zwiększa możliwości aranżacji. Co więcej, przy takim rozwiązaniu cała podłoga staje się powierzchnią grzewczą, dzięki czemu ciepło rozchodzi się jednakowo po całym pomieszczeniu. Wspomnieć też trzeba o stosunkowo niskim koszcie eksploatacji. O czym jednak warto wiedzieć przed montażem takiej instalacji?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne, wodne czy powietrzne?

Podstawowa kwestia to wybór sposobu dostarczania ciepła. Obecnie stosowane są trzy rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwszy z nich to przewody grzejne, które zwiększają temperaturę, gdy płynie przez nie prąd elektryczny. Ogromna zaleta takiego rozwiązania to niezwykle prosty montaż. Wystarczy kupić specjalne folie grzejne lub maty grzewcze, dostępne w naszym sklepie, które umieszcza się bezpośrednio pod podłogą. Taki system jest całkowicie niezależny od instalacji centralnego ogrzewania, więc można nim dowolnie sterować. Co istotne, podłoga praktycznie od razu po włączeniu instalacji nagrzewa się do pożądanej temperatury. Znacznie drożej wynosi wykonanie lub naprawa wodnego ogrzewania podłogowego, czyli systemu rur współpracującego np. z pompą ciepła. Z drugiej strony, trochę mniej wynosi eksploatacja takiej instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że woda potrzebuje czasu, by uzyskać konkretną temperaturę. Stosunkowo nowym, wciąż rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest ogrzewanie powietrzne, charakteryzujące się najbardziej bezpiecznym i niezawodnym działaniem, niskim kosztem eksploatacji, ale także długim czasem nagrzewania oraz ograniczonymi możliwościami regulacji temperatury.

Czy podłogowe ogrzewanie zawsze się sprawdza?

Skuteczność ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników. Bardzo duży wpływ na tę kwestię ma wykończenie podłogi. Nie każdy materiał nadaje się w równym stopniu ze względu na różne przewodnictwo ciepła. Co więcej, znaczenie ma tu także rodzaj instalacji. Podłogowe ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdzi się w połączeniu z kamiennymi płytkami, natomiast wodne dobrze współgra z terakotą. Nie przypadkiem ogrzewanie tego typu najczęściej spotyka się w łazienkach, gdyż właśnie kafelki najlepiej przewodzą ciepło. Oczywiście, taką właściwość posiada też drewno, jednak jego warstwa nie może być zbyt gruba. Duże znaczenie ma także wszystko to, co znajdzie się na podłodze. Wykluczone są przede wszystkim wykładziny, ale unikać należy także dywanów o dużej powierzchni. Ponadto, w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie powinno stać wiele mebli. Jeśli nie chcemy ograniczać ich ilości, dobrze wybrać sprzęty z nóżkami, zapewniające lepszy przepływ powietrza.


Porady

Powiązane artykuły