Przyjaciele Przyrody z 1a SP2 w Gołdapi informują: Drzewa, renifery i święta…

Od początku naszej szkolnej edukacji stale towarzyszą nam zielone spotkania  z naturą. Podczas zajęć zarówno stacjonarnych, jak i zdalnych uczymy się przez zabawę, obserwacje, doświadczenia, wnioskowanie…

 

 

Nadchodzące święta i zbliżający się koniec roku 2020 to wspaniały moment na podsumowanie naszych ekodziałań z drzewami w tle.

 

Jest ich bardzo dużo

– W samym sercu Kumieci przy najpotężniejszym, najstarszym drzewie – świerku o wdzięcznym imieniu „Skarb” – odbyło się uroczyste pasowanie nas na prawdziwych Przyjaciół Przyrody.

– Jesienią z okazji 450-lecia miasta, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gołdapi posadziliśmy 10 dębów. W grudniu, przy drzewach pojawiły się estetyczne tabliczki.

Wykonali je i zamocowali państwo Ewelina i Romuald Andruczykowie (rodzice Hani z klasy 1a). Miejmy nadzieję, że drzewa z pamiątkowymi oznaczeniami będą długo cieszyły oczy mieszkańców.

– Podczas akcji Sprzątania Świata 2020 sprzątnęliśmy las Kumiecie. W akcji mogliśmy liczyć na wsparcie Starostwa Powiatowego w Gołdapi, Urzędu Miejskiego w Gołdapi, Nadleśnictwa Gołdap oraz pomocne ręce ponad 450 wolontariuszy z Gołdapi i okolic. Patrolujemy las przez okrągły rok.

– Poznaliśmy też piękną lekturę Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba”. Ciepłą i mądrą opowieść o roli przyrody i wyobraźni, o przyjaźni i lojalności, o życzliwości sąsiedzkiej i solidarności. Drzewa zawsze były i są ważnymi elementami podczas zajęć ruchowych i artystycznych.

– Czytamy też razem z Drzewem Dobromirem i Gangiem Fajniaków. Jesienią przy klasowym drzewie z odpadów czytali nam: pani Małgorzata Marcinkiewicz (nauczycielka SP2 w Gołdapi) i pan Paweł Mackiewicz (nauczyciel SP2 w Gołdapi (tata Michałka z 1a). Każdego dnia czytamy też sami podczas zajęć on-line .Prowadzimy też dzienniczki systematycznego czytania.

– Wzięliśmy udział w gminnym konkursie Biblioteki Publicznej w Gołdapi „Gołdapskie Drzewa” i mamy aż trzy laureatki: Hanię, Michalinę i Maję.

– W ramach akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Gołdap #sadziMy wspólnie z rodzicami posadziliśmy 20 świerków w Gołdapi i okolicach.

Dziękujemy

 

– Posadzony w klasie młody świerk jest już delikatnie ozdobiony i stanowi naturalny symbol nadchodzących świąt. Miniaturowe drzewko cierpliwie czeka na powrót gospodarzy do klasy.

– Wykonaliśmy mnóstwo prac twórczych z wykorzystaniem odpadów, które zgłosiliśmy do wielu konkursów. Są to między innymi choinki, renifery Rudolfy, czy bombki z butelek PET.

– Przed nami kolejne działania. Jeszcze nie wiemy, w jaki sposób je przeprowadzimy, stacjonarnie czy zdalnie. Ale wiemy na pewno, że będą to poczynania z nutką „eko” w tle.

 

Życzymy Świąt pachnących świerkiem i jodłą, rozśpiewanych, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających szczęście, życzliwość i wzajemne zrozumienie .

Nowy Roku przynieś zdrowie, radość, uśmiech, optymizm, dobro…

Niech nasza baśniowa, zimowa  piosenka towarzyszy Wszystkim podczas świąt i zimowych ekospacerów…

Spełnienia marzeń…

 

 

Przyjaciele Przyrody z Ia

wychowawczyni Alina Oleszczuk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły