W tym roku minęło 30 lat od pierwszych po wojnie demokratycznych wyborów samorządowych (27 maja 1990). Jakie były te pierwsze rady gminne i miejskie w porównaniu z późniejszymi? Co się w ciągu trzech ostatnich dekad dokonało, co zmieniło? Czy można mówić o etosie samorządowym? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć, były burmistrz Gołdapi, Marek Aleksander Miros w swojej książce: „Ludzie polskiego samorządu – województwo warmińsko-mazurskie”.
Ta obszerna publikacja wyszła właśnie z drukarni. Wydawcą jest warszawskie wydawnictwo SIGNI. Pozycja liczy nieco ponad 340 stron, jest w twardej oprawie.
Założeniem autora było przeanalizowanie dokonań burmistrzów, wójtów i prezydentów, którzy pełnili swoje funkcje po kilka kadencji. W dwudziestu ośmiu rozmowach odpowiadają nie tylko na pytania dotyczące swojej działalności samorządowej, ale i (w pewnych granicach) związane z ich z życiem osobistym, min. z zainteresowaniami i pasjami.
Część złożoną z wywiadów poprzedza obszerna i interesująca rozmowa z Jerzym Stępniem, będącym jednym z „ojców” polskiego, demokratycznego samorządu. Na samym początku znalazły się słowa wstępne – marszałka Gustawa Marka Brzezina i autora.
Każda rozmowa poprzedzona została portretem wykonanym przez gołdapskiego rysownika – Macieja Mackiewicza.
W części drugiej znalazła się między innymi „Analiza powtarzalności wyborów na stanowisko wójta, burmistrza i prezydenta miasta w okresie 2002-2018”. Jest też refleksja o samorządzie i rozdział poświęcony tym, którzy odeszli.
Jeszcze w tym roku ukażą się dwie inne wersje książki „Ludzie polskiego samorządu…”, poświęcone samorządowcom z województw – pomorskiego i wielkopolskiego, również autorstwa Marka A. Mirosa.
Książka „Ludzie polskiego samorządu – województwo warmińsko-mazurskie” sfinansowana została przez Województwo Warmińsko-Mazurskie, Fundację Puszczy Rominckiej, Fundację Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi i firmę Developer Wasilewski sp. z o.o.