Historii nigdy za wiele

szarza kawalerii

Jest takie powiedzenie, że historię „piszą zwycięzcy”, choć niekoniecznie zaliczyć je należy do prawd uniwersalnych. Owszem, bywa tak, ale w przypadku politycznych reżimów i dyktatur, i starsza generacja naszych rodaków dosyć długo tego doświadczała. Przykładem mogą być choćby mity związane z bitwą pod Lenino lub z Katyniem. Najlepiej jest jednak korzystać z wiedzy historycznej pasjonatów.

Kto teraz zajmuje się historią

Nie tylko naukowcy zajmują się historią. W ostatnich latach mamy do czynienia w Polsce z ciekawym (i pozytywnym) zjawiskiem. Historią interesują się nie tylko osoby starsze, wykształcone w tym kierunku, ale również niemała grupa osób młodych.

Niejako normą są już odkrywcy wyposażeni w aparaturę elektroniczną, poszukujący zabytków związanych głównie z obiema wojnami światowymi. Wszak historię tych wojen niektórzy z nas odkrywają na nowo, nierzadko obalając mity związane z konkretnymi wydarzeniami. Powstają stowarzyszenia. Działalności sprzyja łatwość wykonania dokumentacji poszukiwań lub badań wraz z filmami.

Ważnym aspektem działań takich grup lub stowarzyszeń jest zwracanie uwagi na historię lokalną, nierzadko do 1989 roku zakłamywaną lub przemilczaną. Przykładem może być choćby historia byłych Prus Wschodnich. Chociaż zgłębianiu dziejów Warmii i Mazur sprzyjają również portale spoza Polski, między innymi bildarchiv-ostpreussen.de.

W Polsce źródłem (również nowej) wiedzy historycznej są portale zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalne. I te drugie zaskakują nierzadko nowymi odkrycia i bywa, że w swoich poszukiwania natrafiają na artefakty nawet sprzed kilku wieków. Natrafić można również na interesujące opisy wydarzeń historyczny, rzucających nowe światło na pozornie znane fakty, tutaj polecamy artykuł o ostatniej bitwie kawaleryjskiej świata – bitwy pod Krasnobrodem: https://kronikidziejow.pl/porady/ostatnia-bitwa-kawaleryjska-w-historii-swiata-bitwa-od-krasnobrodem-podczas-kampanii-wrzesniowej/.

Polskie portale historyczne

W sieci można znaleźć nawet ranking portali historycznych. Część z nich funkcjonuje od dawna, na przykład te, które zostały stworzone przez znane tytuły prasowe. Swoje strony prowadzą wydziały historyczne uniwersytetów oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Powstają też nowe portale historyczne i tu warto jest zwrócić uwagę na KronikiDziejow.pl.

Co bardzo istotne, już na początku zwraca uwagę przejrzystość interfejsu i menu tej strony, i od razu możemy polecić intersujący tekst „Obrona Warszawy w 1939 roku – nieznane fakty na temat 20 dni bohaterskiej obrony miasta”. Ale nie tylko ostatnią wojną światową interesują się autorzy wpisów zamieszczanych na tym portalu. Znajdziemy tu również fakty związane z historią powszechną, począwszy od starożytności. Są też ciekawostki historyczne, choćby związane z tajemnicą dokumentu „Dagome judex”, wydanego pod koniec panowania Mieszka I.

Warto jest wejść na ten portal.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów


Porady

Powiązane artykuły