Tydzień Edukacji Globalnej w gołdapskiej „Jedynce”

Tegoroczny TEG właśnie się skończył, ten ogólnopolski, ogólnoświatowy, a czy skończyć należy zadania związane z polepszaniem świata, którego „dobroć” człowiek nadużył, świata który człowiek nadmiernie eksploatuje? Z całą pewnością nie.

 

Zacznijmy jednak od tego, co działo się w gołdapskiej Jedynce w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej. Z uwagi na fakt, iż panuje zdalne nauczanie, nie można zorganizować spotkań większej grupy uczniów, ale spotkania takowe odbywają się na innej zasadzie. Najczęściej online i w formie ogłoszeń w Librusie. Tam właśnie społeczność uczniowska odczytała słowa szkolnego koordynatora TEG: „Włącz się, bo to Ty będziesz żył jeszcze u schyłku tego wieku, jesteś częścią świata, zadbaj o niego! Jako koordynator TEG w SP1 otwieram dziś uważność na świat. Zapraszam Ciebie wraz z tymi, którzy mają kształtują Twój światopogląd. Zaczynamy dziś i trwamy w uważności”.

Na początek odbywamy edukację online płynącą łączami prosto ze stolicy – uczestniczymy w festiwalu CEO, w warsztatach filozoficznych, w warsztatach Celów Zrównoważonego Rozwoju i rysunku wizualnego. Dodatkowo niektórzy nauczyciele organizują typowe lekcje wirtualne o potrzebie wspomagania świata. Poszerzamy wiedzę, a potem przekazujemy ją na plakatach, w listach otwartych do rówieśników w Polsce i podczas „Pytania na śniadanie” – szkolnej akcji, którą uczniowie bardzo lubią. Otóż każda klasa wybiera sobie kraj (lub kraje) i przygotowuje śniadanie (każdy we własnym domu) oraz informacje o tym kraju. W umówiony dzień spotyka się (najczęściej na godzinie wychowawczej), rozmawia o kraju i potrawach, które spożywa oraz dyskutuje o tym, jak może pomóc światu. Nie wszystkie klasy już miały śniadanie online, bo w SP 1 edukacja globalna trwa.

W miejsce tradycyjnego gminnego podsumowania corocznie odbywającego się w Pogorzeli w tym roku jest zadanie dotyczące walki z plastikiem. Relacje wysłane i je publikujemy w kolejnych odsłonach – jedną z nich jest list otwarty uczennicy klasy 8 bi nim rozpoczynam przekaz fragmentów sprawozdania.

Koordynator TEG 2020 w SP 1 Ewa Jurkiewicz

 

Gołdap, 14 listopada 2020 roku

Drodzy Rówieśnicy!

Mam na imię Ania, uczę się w klasie 8 szkoły podstawowej w Gołdapi i jestem wolontariuszką. Ten list piszę w celu zaproszenia Was
do polepszania naszego świata – chcę zaprosić Was do wolontariatu.

Swój wolny czas poświęcam ludziom i zwierzętom. Dwa razy w tygodniu pomagam osobom starszym i raz chodzę do schroniska. Osobom w podeszłym wieku robię zakupy, sprzątam i dotrzymuję towarzystwa. Wielu z nich nie ma w pobliżu rodziny, ani innych bliskich osób, które mogłyby się nimi zająć. Natomiast do schroniska przynoszę karmy i różne zabawki. Czasem wychodzę na spacery z psami.

Dzięki mojej pracy i innych wolontariuszy zmieniamy świat na lepsze. Starsze pokolenie i porzucone zwierzęta czują się potrzebne, bezpieczniejsze i mogą na nas liczyć.  Żaden człowiek wymagający opieki nie powinien być samotny. My też się kiedyś zestarzejemy i również będziemy potrzebować obecności drugiej osoby. Zachęcam Was także do wspierania innych ludzi, bo naprawdę warto. Ich ciepłe i miłe słowa są dla mnie utwierdzeniem, że dobrze robię coś dla innych.

Jeżeli chcecie ulepszyć świat, możecie kupować odzież używaną i nadać jej drugie życie, używać opakowań i butelek wielorazowego użytku, segregować śmieci, oszczędzać wodę i prąd, nie zanieczyszczać środowiska, korzystać z odnawialnych źródeł energii.  Pamiętajcie, że nie możemy ciągle brać, musimy coś też dawać od siebie.

 Pozdrawiam
Ania z SP 1 


Aktualności

Powiązane artykuły