Kolej Gołdap-Olecko. Warto przeczytać ten dokument

Przyznaję, że do niedawna byłem sceptycznie nastawiony do pomysłu rewitalizacji odcinka kolejowego Gołdap-Olecko i niedawno wyraźnie zmieniłem zdanie. Mimo to nadal nie wierzę w to, że pretekstem do realizacji tego przedsięwzięcia mogłyby być przewozy pasażerskie.

 

 

W dużej mierze przekonała mnie do tego koncepcja jednej z gołdapskich firm działających w podstrefie SSSE. Dotyczy m.in. możliwości produkcji na naszym trenie elementów taboru kolejowego. Przy okazji warto sobie uświadomić to, że strefy ekonomiczne nie są wieczne, przynajmniej w aspekcie „formalnym”, i ważnym (a może i jednym z najważniejszych) czynnikiem przedłużenia żywota bazy przemysłowej podstrefy może być radykalne usprawnienie komunikacji z centrum, m.in. z odbiorcami produktów firm tu działających.

Myślmy też o odmłodzeniu miasta, które ludnościowo mocno się starzeje. Do tego może się przyczynić przede wszystkim wyraźne ożywienie ekonomiczne wraz z usprawnieniem komunikacji.

Natomiast szperając w swoich bogatych archiwach, dotyczących kolei gołdapskiej odnalazłem ciekawy dokument, opracowany w 2007 roku przez prof. dr. hab. inż. Bożysława Bogdaniuka i mgr. inż. Sławomira Grulkowskiego, reprezentujących Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP – Zarząd Oddziału w Gdańsku.

Tytuł dokumentu: „Analiza celowości i możliwości rewitalizacji połączenia kolejowego Ełk-Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim – rozwiązanie modelowe”.

Dokument powstał na zlecenie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, konkretnie Departamentu Polityki Regionalnej. Wtedy w Zarządzie Województwa był Jarosław Słoma.

Publikacja liczy nieco ponad 90 stron i być może pewne jej zapisy nie pokrywają się ze współczesnymi realiami, jednak godna jest uwagi choćby ze względu na sugerowaną metodologię działań. Mamy tu też opis inwentaryzacyjny obiektów na tym odcinku. Wydaje się również, że po aktualizacji (i uzgodnieniach z autorami lub wydawcą) będziemy mieli gotowy jeden z ważnych dokumentów potrzebnych do realizacji tego przedsięwzięcia.


Fot. Artur Szymański


Aktualności

Powiązane artykuły