Kierunek: Białowieża – Kruszyniany – Bohoniki

My, młodzi Europejczycy, jesteśmy tolerancyjni wobec mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych. Pragniemy poznawać tych ludzi, ich historię, życie, kulturę, religię.

W sobotę, 17 października. wybraliśmy się w daleką podróż, aby poznać religię i kulturę polskich Tatarów oraz przyrodę prastarej Puszczy.

Muzeum Przyrodnicze w Białowieży to taka Puszcza Białowieska „w pigułce”. Tajemnicza atmosfera i odgłosy zwierząt wzmocniły naszą ciekawość świata przyrody, gdzie króluje żubr. Potem odbyliśmy krótki spacer po Parku Pałacowym. Była też okazja do harców na placu zabaw i dosiadanie żubra. – Przecież jesteśmy dziećmi, chcemy się pobawić – powiedziała jedna z uczestniczek wycieczki.  Aktywnie spędziliśmy czas wędrując w Rezerwacie Pokazowym Żubra.

Meczet w Kruszynianach i zabytkowy cmentarz wprowadziły nas w inny świat i chwilę zadumy. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o Tatarach, skąd przybyli i jak obecnie wygląda ich życie. Ucieszyła nas informacja, że tutaj muzułmanie, prawosławni i katolicy żyją w zgodzie. Było już ciemno, gdy przyjechaliśmy do Bohonik. Sympatyczna pani przewodnik zaznajomiła nas z historią meczetu i obrzędami religijnymi muzułmanów.

– Czy zauważyliście, że tu nie ma zniczy? Rzeczywiście, na cmentarzu muzułmańskim nie płoną znicze, bowiem ogień jest uważany za kult pogański. Tatarzy na groby przynoszą kwiaty.

Wolontariusze, harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves”, realizują projekt „Młodzież dzieciom”, na który otrzymali dofinansowanie z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Przy organizacji wycieczki i opiece nad dziećmi wspomagało nas Stowarzyszenie „Emerytowanych policjantów” w Gołdapi oraz nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr2 w Gołdapi, pani Patrycja i pani Małgorzata.

Agnieszka Gutowska pwd.

 

 

 

Powiązane artykuły