Jakie obostrzenia będą obowiązywać w żółtych strefach od 10 października?

 1. Kongresy i targi mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. Jeśli odbywają się na przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje też ograniczenie 1 osoba na 4 m kw.

 

2. Imprezy sportowe na stadionach, boiskach, stadninach, torach wyścigowych, basenach, siłowniach mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu.

3. Imprezy kulturalne mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25 proc., publiczności. Jeżeli odbywają się na otwartej przestrzeni, na widowni może być udostępnione co drugie miejsce (w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie i słuchacze muszą zachować 1,5 metrowy dystans oraz zasłaniać nos i usta. Ta zasada obowiązuje też podczas wydarzeń kulturalnych na otwartych obiektach sportowych. Podczas imprez kulturalnych w otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób oraz 1,5 dystans między uczestnikami. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

4. W restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans – 1 osoba ma 4 m kw. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Obowiązek zasłaniania przez cały czas dotyczy też obsługi.

5. Baseny i aquaparki – obowiązuje ograniczenie do 75 proc. obłożenia.

6. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw.

7. Siłownie i kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 7 m kw.

8. W kinach obowiązuje ograniczenie 25 proc. publiczności o obowiązek zachowania 1,5 odstępu oraz zasłaniania ust i nosa.

9. Sanatoria działają bez zmian. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 wykonanego najpóźniej 6 dni przed rozpoczęciem pobytu.

10. Udział w zgromadzeniach możliwy jest tylko pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób, wszyscy zachowują 1,5 metrowy dystans oraz zakrywają usta i nos.

11. Kościoły – podczas mszy, które odbywają się w kościele uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku mszy na wolnym powietrzu mają wybór – zachowanie 1,5 dystansu lub noszenie maseczki.

12. Wesela i uroczystości rodzinne: od 17 października obowiązywać będzie ograniczenie liczebności wesel i innych uroczystości rodzinnych do 75 osób nie licząc obsługi. Co ciekawe, na tego typu imprezach nie obowiązuje zasłanianie nosa i ust (choć jest zalecane).

13. W przypadku innych imprez i spotkań (niezależnie od ich rodzaju) wprowadzono ograniczenie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest też obowiązek zakrywania ust i nosa

14. Transport zbiorowy: jak czytamy na stronie rządowej: Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi: 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust.

15. Noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej.

16. Podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk.

17. Obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych.

18. W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i studiach tatuażu może przebywać tylko obsługa i aktualnie obsługiwani klienci.


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Jakie obostrzenia będą obowiązywać w żółtych strefach od 10 października?

 1. KANCELARIA NIERUCHOMOŚCI JM

  Światowa Organizacja Zdrowia przyznała to, o czym wielu lekarzy mówiło już od dawna. Okazuje się, iż według najnowszych wyliczeń śmiertelność koronawirusa jest na poziomie ciężkiej sezonowej grypy. WHO odradza obecnie noszenie maseczek osobom zdrowym, a także stosowanie lockdownu. Zaprezentowane przez eksperta szacunki oznaczają, że prawdziwa liczba infekcji koronawirusem może być ponad 20-krotnie wyższa od tej oficjalnej. Zgromadzone przez WHO dane mówią obecnie o ponad 35 milionach potwierdzonych przypadków COVID-19. Sposób przeprowadzania testów, na przykład w wielu państwach testowanie jedynie pacjentów z czterema objawami, sprawia iż liczba przypadków jest z pewnością większa. Według badań przeprowadzonych w USA liczba zakażonych już kwietniu miała być od 22 do 55 razy większa niż oficjalnie podawana.

  Przyjmując obecnie najbardziej realistyczne założenie WHO, czyli zakażenie 10 procent ludzkości i fakt, iż szacuje się, że na świecie żyje ponad 7,6 miliarda ludzi, oznacza to, że zakażeniu uległo 760 milionów ludzi.

  Obecnie liczba potwierdzonych przypadków śmierci z powodu COVID-19 oraz śmierci osób, które miały COVID-19 i choroby współistniejące wynosi niespełna 1,1 miliona. Oznacza to, że wskaźnik śmiertelności infekcji (IFR) przy tym założeniu wynosi zaledwie 0,13 procent.

  Warto to porównać z grypą. Wg informacji na stronie konkret.tvn24.pl „według danych WHO współczynnik śmiertelności IFR z powodu infekcji wirusa grypy wynosi ok. 0,1 procent”. WHO zmienia zdanie
  WHO ostatnio zmieniła zdanie w dwóch sprawach i po pierwsze nie uważa już za zasadne, aby w walce z koronawirusem stosować lockdown. Dr David Nabarro zaapelował do światowych rządów, aby przestali „używać blokad jako podstawowej metody kontroli” koronawirusa.

  Dr Nabarro z WHO w wywiadzie dla „The Spectator” stwierdził, że jedyny wymierny efekt, jaki osiągnięto dzięki światowemu lockdownowi, to pogłębienie się biedy. – W Światowej Organizacji Zdrowia nie rekomendujemy blokad jako głównego środka kontroli tego wirusa – przekazał.

  WHO zmienia też zdanie w sprawie noszenia maseczek. Obecnie obowiązująca mądrość etapu mówi o tym, by nie nosiły ich osoby zdrowe, ale jedynie chore i personel medyczny. – Wzrosła sprzedaż masek chirurgicznych. Chciałabym jednak podkreślić, że powinny być one używane przez pracowników służby zdrowia i osoby, które opiekują się chorymi – powiedziała dr Paloma Cuchí.

  – W przypadku osób zdrowych, które nie zajmują się chorymi, nie są one konieczne. Mogą dawać poczucie bezpieczeństwa, ale nic poza tym – dodała. WHO i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podkreślają, iż noszenie maseczek przez osoby zdrowe wcale nie jest porządane.https://nczas.com/2020/10/13/who-przyznaje-oficjalnie-smiertelnosc-koronawirusa-porownywalna-do-grypy/?fbclid=IwAR1eX46c4dyB_AmHoCpq-pvbsbRrddCweP4HWz00tKbmmNVHNQFVGRe-wso

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...