Nie tylko o tym, dlaczego Boćwinka jest… Boćwinką

Biblioteka Publiczna w Gołdapi jak co roku przyłącza się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasłem tegorocznej edycji jest „Moja droga”. W sobotę 12 września można było uczestniczyć w ciekawym spotkaniu, które odbyło się w drugim budynku Izby Regionalnej Muzeum.

 

Wystąpiła prof. Krystyna Szcześniak z wykładem „O wpływie przeszłości na teraźniejszość w aspekcie nazw własnych, szczególnie terenowych, na ich wygląd obecny”. Najważniejsze, że mimo epidemii, dopisała publiczność. Opowieści o pochodzeniu nazw miejscowości powiatu gołdapskiego słuchano z zainteresowaniem.  Tym bardziej że mówiono niejednokrotnie o toponimach, które do dziś wywołują dyskusje, choćby o pochodzeniu tzw. nazw „odprzezwiskowych”, jak m.in. Boćwinka (dawniej Boćwinkami nazywano ironicznie Litwinów).

Mimo to skupiono się nie tylko na nazwach i ich pochodzeniu. Było też o dawnych obyczajach w nawiązaniu do książki prof. Krystyny Szcześniak – „Świat roślin światem ludzi na pograniczu wschodniej i zachodniej Słowiańszczyzny”.

Ważnym, i coraz bardziej aktualnym, tematem jest Marcin Giersz. Postać coraz bardziej doceniona i na nowo odkryta m.in. dzięki Krystynie Szcześniak.

Spotkanie prowadził Mirosław Słapik.

 

Powiązane artykuły