Policja ostrzega przed oszustwami na Blika

Wczoraj policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oszustwa. Sprawca podszywał się jako znajomy  prosząc o szybką pożyczkę. W ten sposób wyłudził  od pokrzywdzonej pieniądze z konta za pomocą otrzymanych kodów płatności.

 

 

Technologie, zwłaszcza te do płatności, zdecydowanie ułatwiają nam życie, ale stają się też narzędziem do wyłudzania pieniędzy w rękach oszustów. Blik to system płatności mobilnych, który umożliwia między innymi dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych z wykorzystaniem sześciocyfrowych kodów.

W tym celu należy uruchomić aplikację banku w telefonie, wyświetlić kod, przepisać go na terminalu, a następnie potwierdzić transakcję PIN-em w aplikacji banku.

Policjanci ostrzegają, że jest to kolejny  „sposób na wyłudzanie pieniędzy”. Oszuści podszywają się na portalach społecznościowych pod naszych znajomych lub rodzinę, prosząc nas o pożyczkę pieniędzy, bo sprawa jest bardzo pilna. Oszuści „za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej”.

 

Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych

Zwracamy uwagę, że z reguły oszuści wyłudzający kod Blik nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić.
W obecnm czasie oszustów w sieci nie brakuje. Panująca pandemia koronawirusa zmusza nas często do robienia zakupów przez Internet. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas dokonywanych płatności oraz sprawdzajmy wiarygodności sklepów i sprzedawców. Ponadto zwracajmy uwagę na otrzymywane wiadomości sms z informacjami o niedopłacie za zamawiane przesyłki gdyż w taki sposób działają oszuści i wyłudzają pieniądze.

Red. KPP Gołdap

Fot. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły